Jsou lidé, kteří s koleny nemají problém a sportují si zvesela. Pro tu druhou skupinu, nebo aspoň její část, je tu řešení v podobě implantátu. Spása, kterou využívají lékaři kolenního kloubu v Německu, Rakousku a Itálii.
V dubnu letošního roku chirurgové v brněnské SurGal Clinic jako první v České republice provedli tento zákrok na sedmadvacetiletém Brňanovi, který se sportu věnoval závodně a kvůli zranění byl nucen se sportem přestat – naštěstí jen dočasně. Dle doktora Františka Picka, který tuto operaci provedl 5. června 2014 v Oblastní nemocnici v Kladně, se pacient může do roka vrátit zpět k oblíbeným sportovním aktivitám.
„Operace trvá přibližně tři čtvrtě hodiny. Během této doby lékaři voperují do kolene kolagenový implantát na místo defektu, kde jej přilepí. Implantát nejen podpoří růst nové chrupavky, ale i se sám kompletně přemění v chrupavku po šesti měsících,“ popisuje Pecek.
Picek dále uvádí, že rehabilitace hraje důležitou roli, a to nejen ta pooperační, ale i ta předoperační, kdy se pacient naučí fungovat s berlemi – tím se předejde strachu z pohybu po operaci, dále se pacient naučí cviky pro svalovou kondici a pohyblivost kloubů, které pro něj po operaci budou snazší. Následná chůze o berlích trvá několik týdnů, aby se chrupavka dobře hojila a regenerovala.
Tato operace však není pro všechny s problémy s koleny plošně. Mohou ji podstoupit lidé relativně mladí a to ve věku 18 až 45 let. Na úspěchu metody závisí i celkový stav a stabilita kloubu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…