Cyklokurýr je nápad, který šetří životní prostředí

Jelikož je kolo skladné, může parkovat kdekoliv a ani dopravní zácpy pro něj nejsou problémem. Zdroj fotografií: svihajsuhaj.sk

Omezit spotřebu C02 ve městě, spojit ji s dobrým pocitem z jízdy na kole a zapojit se do zeleného podnikání. S touto vizí vznikla slovenská cyklokurýrská společnost Švihaj Šuhaj, Zelená firma roku 2014, která v současnosti poskytuje kurýrské služby pro Bratislavu a Košice.

Jedním z kurýrů jkurierie i Šimon Kršlák. I v té nejhustší dopravě a v jakémkoliv počasí vyráží ihned po objednání služby do města. Jelikož je kolo skladné, může parkovat kdekoliv a ani dopravní zácpy pro něj nejsou problémem. Doručí zásilky až do hmotnosti 200 kilogramů, přitom nezatíží životní prostředí a zároveň potrénuje svoji fyzičku. A občas se mu stane, že si jej jako kuriozitu fotí japonští turisté.

„Kolo je pro mne všechno. Svoboda, zábava, sport, volnost pohybu. Je to životní styl a postoj zároveň. To, že můžu dělat cyklokurýra, je pro mě splněný sen. Mám panický strach z kancelářské práce, a když přišla tato nabídka, neváhal jsem,“ vysvětluje svou účast v projektu Šimon Kršlák, který se ještě věnuje taekwondu a horské turistice.

Na kole či na trojkolce tak brázdí ulice bratislavského centra již od roku 2011. Zatím díky němu nevznikl na silnici žádný výmol, žádný chodec nebyl zraněn, a současně vyčaroval mnoho úsměvů na tváři lidí, kterým doručil zásilku, ale i těch, kteří ho na ulici zahlédli. „Díky našemu přístupu může být v centru města minimálně o jedno auto méně a kvalita života o trošku vyšší,“ uzavírá Kršlák.

Autor článku

Zuzana Tomášková