Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cyklokurýr je nápad, který šetří životní prostředí

Jelikož je kolo skladné, může parkovat kdekoliv a ani dopravní zácpy pro něj nejsou problémem. Zdroj fotografií: svihajsuhaj.sk

Omezit spotřebu C02 ve městě, spojit ji s dobrým pocitem z jízdy na kole a zapojit se do zeleného podnikání. S touto vizí vznikla slovenská cyklokurýrská společnost Švihaj Šuhaj, Zelená firma roku 2014, která v současnosti poskytuje kurýrské služby pro Bratislavu a Košice.

Jedním z kurýrů jkurierie i Šimon Kršlák. I v té nejhustší dopravě a v jakémkoliv počasí vyráží ihned po objednání služby do města. Jelikož je kolo skladné, může parkovat kdekoliv a ani dopravní zácpy pro něj nejsou problémem. Doručí zásilky až do hmotnosti 200 kilogramů, přitom nezatíží životní prostředí a zároveň potrénuje svoji fyzičku. A občas se mu stane, že si jej jako kuriozitu fotí japonští turisté.

„Kolo je pro mne všechno. Svoboda, zábava, sport, volnost pohybu. Je to životní styl a postoj zároveň. To, že můžu dělat cyklokurýra, je pro mě splněný sen. Mám panický strach z kancelářské práce, a když přišla tato nabídka, neváhal jsem,“ vysvětluje svou účast v projektu Šimon Kršlák, který se ještě věnuje taekwondu a horské turistice.

Na kole či na trojkolce tak brázdí ulice bratislavského centra již od roku 2011. Zatím díky němu nevznikl na silnici žádný výmol, žádný chodec nebyl zraněn, a současně vyčaroval mnoho úsměvů na tváři lidí, kterým doručil zásilku, ale i těch, kteří ho na ulici zahlédli. „Díky našemu přístupu může být v centru města minimálně o jedno auto méně a kvalita života o trošku vyšší,“ uzavírá Kršlák.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.