Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cvičené včely odhalí nákazu koronavirem. Vědci využili jejich brilantního čichu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vyčenichat nakažené vzorky dokážou nejen psi. Podle nizozemských vědců mají stejnou schopnost také včely, jejichž výcvik navíc zabere kratší čas. „Vezmeme od včelaře normální včely medonosné a dáme je do včelích postrojů. Hned poté, co před ně dáme pozitivní vzorek, jim dáme i cukrovou vodu. A včely hned vytáhnou své sosáky, aby se vody napily,“ popsal metodu pro agenturu Reuters Wim van der Poel, který se na výzkumu podílel.

Včely jsou známé především proto, že opylují rostliny a vyrábí chutný med. Mají ale také velmi citlivý čich. A právě tuto vlastnost využili vědci z nizozemské univerzity ve Wageningenu, aby včely naučili rozpoznávat nákazu koronavirem. Výzkumníci včely při výcviku odměňovali cukrovou vodou vždy, když jim dali přičichnout k infikovaným vzorkům. Pokud před ně postavili nenakažený vzorek, dostaly obyčejnou vodu. Včely si na tento systém rychle zvykly a jakmile ucítily nákazu covid-19, automaticky natahovaly sosáky v očekávání sladkého roztoku.

Vědci přitom spoléhají na skutečnost, že onemocnění mění tělesný pach. Při prvním testování proto včelám dávali čichat k tělům zdravých i nemocných norků. Kromě snadného výcviku patří mezi výhody také to, že jsou výsledky testovaných vzorků známé již za několik vteřin. Včely se navíc vyskytují napříč kontinenty, a tak je není nutné do vzdálených zemí dovážet. Metoda je tím pádem poměrně levná. Podle vědců by tak mohla najít uplatnění například v chudších zemích, kde je možnost testování omezená.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…