Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co se odehrává za zdí? WiFi umožní mít oči všude

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

WiFi může mít daleko širší využití než jen přenos signálu, ukázali vědci. Odborníci z Carnegie Mellon University vyvinuli metodu, pomocí které lze za použití bezdrátové WiFi sítě monitorovat pohyb lidských těl v místnosti a poměrně detailně je zobrazovat, uvedl server Radio Wave.

Jak to bude fungovat? Pomůže umělá inteligence. Měla by využívat neuronovou síť, která mapuje fáze a amplitudy signálů z WiFi zařízení, tedy routerů, které signály vysílají a přijímají. Ty by měl systém potom zmapovat a vytvořit z nich souřadnice, které mají následně lidské tělo vyobrazit. K zobrazení lidí za pomoci signálu WiFi používají výzkumníci systém DensePose, který dokáže při obrazovém snímání mapovat všechny pixely na povrchu lidského těla a vytvářet z nich poměrně přesné modely zachycených lidí.

K čemu je to dobré? V budoucnu by mohla tato metoda snímání sloužit jako náhrada běžných kamer s megapixelovým rozlišením. A to i proto, že snímání promocí WiFi signálu dokáže překonávat hmotné překážky a nepodléhá zhoršení kvality tak, jako například běžné kamery při špatných světelných podmínkách. Navíc by se mělo jednat o poměrně levné řešení, protože WiFi přijímači disponuje v dnešní době většina domácností ve vyspělých zemích. Systém by mohl sloužit i pro kontrolu bezpečnosti třeba v domovech seniorů.

Zdroj: Radio Wave, Vice

Související články

Zaručeně zlepší den

Rostlinné podprsenky přichází na trh

Herečka a zpěvačka Kateřina Pechová: Potřebuji být pořád v běhu

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Soutěž Sestra sympatie letos vyhrála olomoucká sestřička Kateřina Petulová

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…