WiFi může mít daleko širší využití než jen přenos signálu, ukázali vědci. Odborníci z Carnegie Mellon University vyvinuli metodu, pomocí které lze za použití bezdrátové WiFi sítě monitorovat pohyb lidských těl v místnosti a poměrně detailně je zobrazovat, uvedl server Radio Wave.
Jak to bude fungovat? Pomůže umělá inteligence. Měla by využívat neuronovou síť, která mapuje fáze a amplitudy signálů z WiFi zařízení, tedy routerů, které signály vysílají a přijímají. Ty by měl systém potom zmapovat a vytvořit z nich souřadnice, které mají následně lidské tělo vyobrazit. K zobrazení lidí za pomoci signálu WiFi používají výzkumníci systém DensePose, který dokáže při obrazovém snímání mapovat všechny pixely na povrchu lidského těla a vytvářet z nich poměrně přesné modely zachycených lidí.
K čemu je to dobré? V budoucnu by mohla tato metoda snímání sloužit jako náhrada běžných kamer s megapixelovým rozlišením. A to i proto, že snímání promocí WiFi signálu dokáže překonávat hmotné překážky a nepodléhá zhoršení kvality tak, jako například běžné kamery při špatných světelných podmínkách. Navíc by se mělo jednat o poměrně levné řešení, protože WiFi přijímači disponuje v dnešní době většina domácností ve vyspělých zemích. Systém by mohl sloužit i pro kontrolu bezpečnosti třeba v domovech seniorů.
Zdroj: Radio Wave, Vice
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…