Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští senioři v rámci projektu píšou dopisy svým vnoučatům

3 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Co byste vzkázali svým vnoučatům? Takovou otázku pokládá seniorům mezigenerační projekt Dopis vnoučeti, který organizuje Národní kronika a sdružení SenSen. Cílem projektu je zjistit, co je podle seniorů v životě opravdu důležité, a toto poselství následně předat nejmladší generaci. A to formou, která jí je blízká – po sociálních sítích.

Autoři projektu chtějí získat dopisy od 150 až 200 seniorů ve věku šedesát a více let, kteří žijí ve městech i na vesnicích, jsou to muži i ženy, mají rozdílné vzdělání i profesi a pocházejí z rozdílného sociálního zázemí. Hlavním výsledkem projektu bude nejen unikátní kolekce dopisů seniorů, ale také veřejná diskuze na téma „co senioři vzkazují nejmladší generaci“. Závěrečná diskuze proběhne na mezinárodní konferenci, debatovat se ale v rámci projektu bude i ve vybraných klubech SenSen, které se do psaní dopisů zapojí. Vzkazy nejmladší generaci pak budou předány prostřednictvím navazující kampaně v mediálním prostoru, třeba pomocí krátkých videí, ve kterých přečtou úryvky dopisů známé osobnosti.

Projekt Dopis vnoučeti iniciovala v roce 2016 psycholožka Elzbieta Dryll z katedry psychologie Varšavské univerzity. Ve spolupráci se Sonjou Ehret z Gerontologického institutu na Univerzitě Heidelberg oslovily desítky seniorů po celém Polsku a Německu a požádaly je, aby napsali dopis reálnému či imaginárnímu vnoučeti. Senioři poté vyplnili dotazníky o kvalitě života, protože autorky zajímalo, zda senioři v Polsku a v Německu mají podobné pocity či zkušenosti.

Myšlenka přenést projekt Dopis vnoučeti do České republiky a rozšířit výzkum také o dopisy zdejších seniorů se zrodila na konci roku 2018, na začátku roku 2019 se projekt rozběhl. „V současné době existuje v České republice několik mezigeneračních projektů, které jsou pro teenagery a seniory. Většina z nich vybízí mladé lidi, aby se zapojili do dokumentování životních osudů seniorů. Projekt Dopis vnoučeti však nabízí jinou perspektivu pohledu na životní příběh; nikoliv mladí lidé zpovídají seniory, ale oslovuje seniory, aby se písemně vyjádřili, co je důležité pro mladou generaci,“ přibližuje projekt Dopis vnoučeti členka výzkumného týmu Judita Matyášová. Senioři se se svým poselstvím mohou zapojit do 17. března.

Související články

Zaručeně zlepší den

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Univerzální vakcína proti chřipce je tady. Mohla by nabídnout ochranu před pandemiemi

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…