Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co dělat, když najdete opuštěné mládě nebo zvíře v nouzi? Odborníci radí turistům

Ilustrační foto: Depositphotos

Pohyb v lese má svá pravidla, jejichž dodržováním můžeme ochránit divoká zvířata i jejich potomky. Všeobecně platí, že bychom se zvířat v přírodě neměli dotýkat, a to ani v případě, že za námi samy přijdou. Mohou být totiž nakaženy vzteklinou.

V lese bychom měli udržovat ticho a klid, abychom zvířata nerušili. Toto pravidlo platí obzvláště na jaře, kdy se rodí mláďata. Psy bychom nikdy neměli v přírodě pouštět na volno. V posledních letech stoupá počet zvířat zraněných právě puštěnými psy, jejichž volný pohyb navíc zvěř značně stresuje. Například setkání psa s bachyní, která chrání svá mláďata, většinou pro domácího mazlíčka nedopadne dobře.

Ilustrační foto: Depositphotos

Zraněná zvěř

Zraněná zvířata potřebují naši pomoc. Ta se ale musí řídit jistými pravidly. Pokud najdete v přírodě zraněné zvíře, ze všeho nejdříve kontaktujte pracovníky záchranné stanice, kteří vám poradí, co dál dělat. Pomoc najdete v aplikaci Zvíře v nouzi nebo na centrálním dispečinku Národní sítě záchranných stanic –⁠ na čísle 774 155 155. Malé zvíře se můžete pokusit odchytit sami a odvézt jej na nejbližší záchrannou stanici. U větších savců je lepší přivolat na pomoc odborníky. V žádném případě se ale nesnažte zvíře vlastními silami uzdravit.

Opuštěná mláďata

Řada samic nechává svá mláďata během dne o samotě a průběžně se k nim vrací. Proto pokud najdete osamocené mládě, je třeba se nejdříve pečlivě ujistit, že je opravdu osiřelé. „Srnčata, daňčata, kolouchy, muflončata a malé zajíčky, pokud nejsou viditelně poranění, uvízlí nebo osiřelí, ponecháme na místě a rychle se vzdálíme. Maminku mají určitě nedaleko a nejspíš nás i opodál pozoruje,“ uvedl Petr Bálek z Českého svazu ochránců přírody.

Ilustrační foto: Depositphotos

Mláďata veverek, kun, lišek, jezevců, malá selata nebo ježčí novorozeňata naopak potřebují naši pomoc. Opět se můžete obrátit na záchranné stanice v okolí. Ptačí mláďata poměrně často končí na zemi, ještě než se naučí létat. To však neznamená, že jsou osiřelá. Pokud takové mládě najdete, přeneste je do bezpečí na nejbližší větev stromu, aby je rodiče našli.

Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací od Českého svazu ochránců přírody

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…