Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co dělat, když najdete opuštěné mládě nebo zvíře v nouzi? Odborníci radí turistům

Ilustrační foto: Depositphotos

Pohyb v lese má svá pravidla, jejichž dodržováním můžeme ochránit divoká zvířata i jejich potomky. Všeobecně platí, že bychom se zvířat v přírodě neměli dotýkat, a to ani v případě, že za námi samy přijdou. Mohou být totiž nakaženy vzteklinou.

V lese bychom měli udržovat ticho a klid, abychom zvířata nerušili. Toto pravidlo platí obzvláště na jaře, kdy se rodí mláďata. Psy bychom nikdy neměli v přírodě pouštět na volno. V posledních letech stoupá počet zvířat zraněných právě puštěnými psy, jejichž volný pohyb navíc zvěř značně stresuje. Například setkání psa s bachyní, která chrání svá mláďata, většinou pro domácího mazlíčka nedopadne dobře.

Ilustrační foto: Depositphotos

Zraněná zvěř

Zraněná zvířata potřebují naši pomoc. Ta se ale musí řídit jistými pravidly. Pokud najdete v přírodě zraněné zvíře, ze všeho nejdříve kontaktujte pracovníky záchranné stanice, kteří vám poradí, co dál dělat. Pomoc najdete v aplikaci Zvíře v nouzi nebo na centrálním dispečinku Národní sítě záchranných stanic –⁠ na čísle 774 155 155. Malé zvíře se můžete pokusit odchytit sami a odvézt jej na nejbližší záchrannou stanici. U větších savců je lepší přivolat na pomoc odborníky. V žádném případě se ale nesnažte zvíře vlastními silami uzdravit.

Opuštěná mláďata

Řada samic nechává svá mláďata během dne o samotě a průběžně se k nim vrací. Proto pokud najdete osamocené mládě, je třeba se nejdříve pečlivě ujistit, že je opravdu osiřelé. „Srnčata, daňčata, kolouchy, muflončata a malé zajíčky, pokud nejsou viditelně poranění, uvízlí nebo osiřelí, ponecháme na místě a rychle se vzdálíme. Maminku mají určitě nedaleko a nejspíš nás i opodál pozoruje,“ uvedl Petr Bálek z Českého svazu ochránců přírody.

Ilustrační foto: Depositphotos

Mláďata veverek, kun, lišek, jezevců, malá selata nebo ježčí novorozeňata naopak potřebují naši pomoc. Opět se můžete obrátit na záchranné stanice v okolí. Ptačí mláďata poměrně často končí na zemi, ještě než se naučí létat. To však neznamená, že jsou osiřelá. Pokud takové mládě najdete, přeneste je do bezpečí na nejbližší větev stromu, aby je rodiče našli.

Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací od Českého svazu ochránců přírody

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…