Smrt je událost, které se stejně jako narození nevyhne nikdo z nás. Jak bude probíhat? Co přesně se bude dít? Na tyto otázky se nyní snaží najít vědci odpovědi. S některými poznatky už přitom přišli, informoval server Radio Wave.
Neurolog Jimo Borjigin na University of Michigan se o výše zmíněné otázky zajímá od doby, co před deseti lety poprvé pozoroval nárůst aktivity v mozcích umírajících krys. Nyní Borjigin a jeho kolegové objevili podobnou aktivitu v mozcích pacientů, kteří umírali v nemocnicích. Objev odhaluje, že náš mozek může být aktivní, i když naše srdce přestane bít.
Zvýšená aktivita se skládá z gama vln, nejrychlejších oscilací v mozku, které jsou spojeny s vědomými vjemy, lucidními sny a halucinacemi. Studie by mohla vysvětlit některé podivné zážitky lidí, kteří byli blízko smrti. Dotyční často popisují, že viděli bílé světlo nebo se jim promítal před očima jejich život. Nová pozorování ukazují, že nárůst gama výkonu a konektivity, pozorovaný na srdeční zástavě u zvířat, lze zjistit i u vybraných pacientů během procesu umírání. Vědci chtějí provést další výzkumy, aby zjistili přesnou souvislost mezi smrtí a gama aktivitou mozku.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…