Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čím víc generací, tím větší zábava. Na příměstském táboře v Třebíči se potkají děti a senioři

Ilustrační foto: Depositphotos

Jezdili jste jako malí na tábor? A nemrzí vás, že jste s dospělostí o tuto možnost přišli? Tak to se můžete těšit na důchod. V třebíčském komunitním centru Moravia, které je součástí organizace STŘED, letos poprvé pořádají příměstský tábor, na němž si děti užijí společnost seniorů.

V naší organizaci máme dlouholeté zkušenosti s pořádáním příměstských i pobytových táborů pro děti se specifickými potřebami. Zapojit seniory je pro nás logické, je naším cílem propojovat komunitu. Důležitým faktorem byla i prevence rizik, spojená s dobou pandemie, jako je samota, izolace seniorů anebo jen možnost se vzájemně obohatit a aktivizovat,“ přibližuje zrod myšlenky Ondřej Ferdan, vedoucí komunitního centra Moravia.

Mezigenerační aktivity jsou v Třebíči podporovány přímo městem, což organizaci inspirovalo, aby o nápadu diskutovala se seniory i místními mateřskými školami. Tábor se uskuteční za podpory pracovníků komunitního centra a dobrovolníků. Místní senioři se pak aktivit zúčastní nebo je budou organizovat.

Každý den pětidenního tábora budou přítomni dva senioři, celkem jich tedy chceme angažovat deset. Budou mít prostor, materiál a příležitost ke kontaktu s patnácti dětmi. Celý tábor bude nést etapová hra Putování skřítka Liputta, která bude přibližovat dětem přírodu a díky seniorům i příběhy a zkušenosti. Skrze různé aktivity s prvky zážitkové pedagogiky budou posilovány nejen fyzické schopnosti, ale i psychosociální dovednosti účastníků, jako je spolupráce, tolerance, empatie a podpora,“ vysvětluje Ferdan. Tábor se v Třebíči uskuteční poprvé. Zájem o něj je standardní, reakce ze strany dětí i seniorů pak velmi pozitivní.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmír už nikdy nebude jako dřív. Vědci přišli s přelomovým objevem

Mini domečky fascinují malé i velké. Česká Kamenice jich má celý park

Víčka od pitíček jako stavebnice. Česká firma přišla s originálním nápadem

Kočky milují své majitele. Nový výzkum potvrdil důležitost páníčka v jejich životech

Inspirativní rozhovor

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Přečtěte si rozhovor s Alžbětou Blaškovou, zakladatelkou Útulku Tibet, která si vysloužila ocenění Laskavec 2021.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…