Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čím víc generací, tím větší zábava. Na příměstském táboře v Třebíči se potkají děti a senioři

Ilustrační foto: Depositphotos

Jezdili jste jako malí na tábor? A nemrzí vás, že jste s dospělostí o tuto možnost přišli? Tak to se můžete těšit na důchod. V třebíčském komunitním centru Moravia, které je součástí organizace STŘED, letos poprvé pořádají příměstský tábor, na němž si děti užijí společnost seniorů.

V naší organizaci máme dlouholeté zkušenosti s pořádáním příměstských i pobytových táborů pro děti se specifickými potřebami. Zapojit seniory je pro nás logické, je naším cílem propojovat komunitu. Důležitým faktorem byla i prevence rizik, spojená s dobou pandemie, jako je samota, izolace seniorů anebo jen možnost se vzájemně obohatit a aktivizovat,“ přibližuje zrod myšlenky Ondřej Ferdan, vedoucí komunitního centra Moravia.

Mezigenerační aktivity jsou v Třebíči podporovány přímo městem, což organizaci inspirovalo, aby o nápadu diskutovala se seniory i místními mateřskými školami. Tábor se uskuteční za podpory pracovníků komunitního centra a dobrovolníků. Místní senioři se pak aktivit zúčastní nebo je budou organizovat.

Každý den pětidenního tábora budou přítomni dva senioři, celkem jich tedy chceme angažovat deset. Budou mít prostor, materiál a příležitost ke kontaktu s patnácti dětmi. Celý tábor bude nést etapová hra Putování skřítka Liputta, která bude přibližovat dětem přírodu a díky seniorům i příběhy a zkušenosti. Skrze různé aktivity s prvky zážitkové pedagogiky budou posilovány nejen fyzické schopnosti, ale i psychosociální dovednosti účastníků, jako je spolupráce, tolerance, empatie a podpora,“ vysvětluje Ferdan. Tábor se v Třebíči uskuteční poprvé. Zájem o něj je standardní, reakce ze strany dětí i seniorů pak velmi pozitivní.

Související články

Zaručeně zlepší den

Sochy ohrožených zvířat z písku potěší návštěvníky Pusteven

Nová továrna na zachycování vzduchu zvládne zpracovat 36 tisíc tun CO2 ročně

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Konec čekání na dobití baterky. Nové baterie do elektroaut se nabijí již za 10 minut

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…