Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chov dobytka může být mnohem udržitelnější. Produkci metanu pomohou snížit mořské řasy

Ilustrační foto: Pixabay

Množství metanu, které krávy produkují, může být o více než osmdesát procent nižší – stačí jim do krmení přidat trochu mořských řas. Podle vědců z americké univerzity UC Davis by takto upravená strava mohla pomoci k větší udržitelnosti chovu dobytka a snížení jeho dopadu na životní prostředí.  

Metan je jeden ze skleníkových plynů, které se podílejí na klimatických změnách. Jen ve Spojených státech amerických vzniká deset procent všech skleníkových plynů, přičemž polovinu z nich vypouštějí krávy a další přežvýkavci při trávení spaseného sena či trávy. Když však vědci přidávali kravám do žrádla asi osmdesát gramů mořské řasy Asparagopsis taxiformis denně, produkce metanu se snížila o 82 procent. Na váze přitom zvířata přibývala stejně jako ta, která řasy v krmení neměla. Nijak se nezměnila ani chuť jejich mléka.

Máme nyní důkazy o tom, že mořské řasy ve stravě skotu jsou účinné při snižování skleníkových plynů a že účinnost se v průběhu času nezmenšuje,“ řekl vedoucí studie Ermias Kebreab. Zjištění by tak mohlo přispět k větší udržitelnosti produkce hovězího masa a kravského mléka. Vědci však nyní ještě potřebují přijít na to, jak mořské řasy podávat také dobytku volně se pasoucímu na otevřených planinách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…