Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chov dobytka může být mnohem udržitelnější. Produkci metanu pomohou snížit mořské řasy

Ilustrační foto: Pixabay

Množství metanu, které krávy produkují, může být o více než osmdesát procent nižší – stačí jim do krmení přidat trochu mořských řas. Podle vědců z americké univerzity UC Davis by takto upravená strava mohla pomoci k větší udržitelnosti chovu dobytka a snížení jeho dopadu na životní prostředí.  

Metan je jeden ze skleníkových plynů, které se podílejí na klimatických změnách. Jen ve Spojených státech amerických vzniká deset procent všech skleníkových plynů, přičemž polovinu z nich vypouštějí krávy a další přežvýkavci při trávení spaseného sena či trávy. Když však vědci přidávali kravám do žrádla asi osmdesát gramů mořské řasy Asparagopsis taxiformis denně, produkce metanu se snížila o 82 procent. Na váze přitom zvířata přibývala stejně jako ta, která řasy v krmení neměla. Nijak se nezměnila ani chuť jejich mléka.

Máme nyní důkazy o tom, že mořské řasy ve stravě skotu jsou účinné při snižování skleníkových plynů a že účinnost se v průběhu času nezmenšuje,“ řekl vedoucí studie Ermias Kebreab. Zjištění by tak mohlo přispět k větší udržitelnosti produkce hovězího masa a kravského mléka. Vědci však nyní ještě potřebují přijít na to, jak mořské řasy podávat také dobytku volně se pasoucímu na otevřených planinách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…