Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chcete ušetřit za vytápění? Vsaďte na tepelné čerpadlo

Ilustrační foto: Freepik.com

Hledáte efektivní a ekologický způsob vytápění pro váš dům? Tepelná čerpadla jsou skvělou volbou. Jejich pořizovací cena je sice vysoká, ale z dlouhodobého hlediska se investice vyplatí. Ušetříte díky nim až 70 % nákladů na energie. Navíc také přispívají k ochraně životního prostředí a pro jejich pořízení můžete využít státní dotace. Pojďme se podívat blíže, jak fungují a jaké jsou možnosti výběru.

Co tepelné čerpadlo umí?

Tepelná čerpadla ke svému fungování využívají tepelnou energii z okolního prostředí (vzduch, podzemní voda nebo země), a poté ho zvyšují na požadovanou teplotu pro vytápění domu. Významně se tak snižuje spotřeba elektrické energie, a to i v chladných obdobích. Jsou velmi účinná. Dokáží vyrobit až čtyřikrát víc tepla, než je reálná spotřeba energie. 

Představují tak nejefektivnější způsob vytápění. Oproti vytápění elektřinou či plynem se dostanete za rok minimálně na poloviční částku za energie. Při výpočtu úspory je ale nutné přihlédnout k vlastnostem vašeho obydlí, např. jestli bydlíte v novostavbě či starším domě. Kromě vytápění lze navíc některá čerpadla použít také pro ohřívání užitkové vody a ještě více tak snížit útratu za energie.

Ilustrační foto: Freepik.com

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Většina poskytovatelů tepelných čerpadel vám s výběrem tepelného čerpadla poradí. Je potřeba zohlednit jak nemovitost, rozlohu pozemku a vaše požadavky, tak konkrétní lokalitu. Základní druhy čerpadel jsou voda/voda, země/voda a vzduch/voda –⁠ právě to je v České republice nejčastější volbou. Liší se pořizovací cenou, účinností, ale i hlučností. 

Jedním z nejdůležitějších kritérií je pro většinu lidí pořizovací cena a to, kolik díky čerpadlu ušetříte. Odhadovanou úsporu vám poskytovatelé většinou spočítají bezplatně. Myslete také na hlučnost čerpadla. K dostání jsou sice i velmi tichá, ale nezapomeňte si při výběru ověřit akustický výkon. Vodítkem jsou hygienické normy pro hlučnost, pokud si nejste jistí, ověřte si tento parametr přímo u prodejce. 

Nenáročná údržba, dlouhá životnost

Kromě finančních úspor nabízí čerpadla další výhody. Nebudete díky nim závislí na uhlí a zemním plynu. Jejich výkon je stabilní a spolehlivý po celý rok. Čerpadla jsou oproti jiným řešením nenáročná na údržbu a mají dlouhou životnost. Pokud se starý kotel rozhodnete vyměnit za čerpadlo, odpadnou vám starosti jako zatápění a přikládání, údržba kotle či čištění komínu. 

Vytápění tepelným čerpadlem má oproti klasickým kotlům ještě jednu přednost –⁠ šetří také místo, nebudete muset skladovat zásoby topiv na celou sezónu. Umístění může být venkovní i vnitřní (např. technická místnost, kotelna), závisí na vybraném typu čerpadla a dispozici vašeho domu. Nesmíme také zapomenout zmínit, že tepelná čerpadla kromě vytápění umí vzduch také  ochlazovat. V parných dnech nahradí klimatizaci. 

Státní dotační programy

Díky šetrnosti k životnímu prostředí je pořízení tepelných čerpadel dotováno státem. S Novou zelenou úsporám můžete dosáhnout na dotaci až 140 000 Kč. V rámci Kotlíkové dotace 2023 můžete na tepelné čerpadlo získat příspěvek až 180 000 Kč. Pro oba programy je nutné splnit předepsané podmínky, které se mohou lišit i podle kraje, v němž bydlíte.

Související články

Zaručeně zlepší den

Geoinženýrství: „Ztlumení slunce“ by mohlo zabránit tání ledovců

Galaxie Andromeda by mohla být klíčem k měření temné energie

Negrelliho viadukt ožije kavárnami, kulturou i sídly startupů. První oblouk otevře v říjnu

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…