Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chceme motivovat lidi, aby nakupovali rozumně a starali se o své věci, říká zakladatelka Swap Prague Lucie Poubová

Zakladatelka Swap Prague Lucie Poubová. Foto: Lucie Poubová

Změnit spotřební hodnoty ve společnosti a motivovat lidi, aby byli spokojení s málem. To je cílem organizace Swap Prague. Na takzvaných swapech mohou lidé darovat nebo vyměnit za něco užitečného přebytečné kusy ze svého šatníku, a ulevit tak svým domácnostem přehlceným věcmi.

Mohla byste zmínit hlavní dopady oděvního průmyslu na životní prostředí?

Při výrobě oblečení se spotřebuje velké množství vody a také chemikálií, které se jednak dostávají do životního prostředí a jednak je nosíme na těle. Negativní dopady má tedy oděvní průmysl i na nás samotné. Dále dochází při masové výrobě ke spotřebě primárních zdrojů a nenošené oblečení končí podle výzkumů ze 60 % na skládkách, a to ve stejném roce, kdy je vyrobeno.

Jakým způsobem tedy může jednotlivec přispět k oděvní udržitelnosti?

Měli bychom se naučit přemýšlet o každém nákupu, který uděláme, vybírat si, kde věci pořídíme. Penězi volíme, kam chceme směřovat energii. Je důležité začít malými krůčky, koupit třeba jeden z deseti kusů z druhé ruky nebo z udržitelné výroby. Když se každý z nás pokusí změnit své návyky jen o malinko, něco se stane. Nejudržitelnější kousek je ten, který máme ve skříni. Proto je důležité se o své oblečení dobře starat, zašívat ho, dávat na ně pozor při praní.

Nepotřebné kusy oblečení mohou udělat radost někomu jinému. Foto: Lucie Poubová

Jak vás napadlo založit organizaci Swap Prague?

Když jsme se spoluzakladatelkou Kristýnou Holubovou pracovaly pro Bez obalu, zúčastnily jsme se konference o začínajícím tématu zero waste. Tehdy jsme si uvědomily, že vracet věci do oběhu je něco, co dává obrovský smysl, a uspořádaly jsme první swap pro naše přátele a zákazníky Bez obalu. Všem se akce líbila a i nás to moc bavilo, tak jsme organizovaly další a další. V roce 2017 přišel zlom, kdy na náš swap přišly stovky lidí. V tu chvíli nám bylo jasné, že bazary oblečení jsou ve společnosti potřeba. A tak jsme v roce 2020 založily neziskovou organizaci Swap Prague.

Co je cílem vaší organizace?

Usilujeme o změnu hodnot ve společnosti. Chceme motivovat lidi, aby byli spokojení s málem, nakupovali rozumně a starali se dobře o své oblečení. Neříkáme nenakupujte, ale pořizujte věci, které využijete. Poukazujeme hlavně na impulzivní nákupy, kdy si lidé pořizují věci třeba protože jim je smutno, protože mají novou práci, protože něco. Hromady oblečení z takových nákupů pak lidé nejsou schopní vynosit a mají z nich tak akorát zahlcené domácnosti.

Na swapech mohou lidé měnit například nenošené oblečení, věci ze kterých vyrostli či kousky spojené s nepříjemnými vzpomínkami. Foto: Lucie Poubová

S jak velkým zájmem se setkáváte v české společnosti?

Zájem je stále větší a větší. Postupně se dostáváme k dalším cílovým skupinám, tématem oděvní udržitelnosti se nám daří zaujmout širokou veřejnost. Důkazem je například náš zatím největší počin – udržitelný obchoďák, na který přišly skoro 3 tisíce lidí a kde jsme shromáždili přes 16 tun věcí. Z akce jsme měli také desítky výstupů v médiích. V roce 2016 jsme byly jedny z prvních pořadatelek bazarů a nyní jsou jich po celé republice desítky. Věříme tedy, že jsme také inspirací pro ostatní lidi a že motivujeme ostatní skupiny, které swapy pořádají.

Co byste doporučila lidem, kteří rádi nakupují a je jim líto se oblečení vzdát?

Pokud jim oděvy přinášejí radost, ať si je nechají. Ve chvíli, kdy už ale ze svých věcí nemají pozitivní pocit a cítí se zahlceni, je na místě změna. Nemusí se oblečení rovnou zbavovat. Občas stačí část šatníku schovat do krabice a uvědomit si, jak se přitom cítí, jestli je jejich život jednodušší. Vždy doporučuji knihu Zázračný úklid od Marie Kondo, která doporučuje, jak si odpovídat na otázky spojené se vzdáváním se věcí.

Co si myslíte o rčení šaty dělají člověka? Je to pravda?

Ano i ne. Můžeme se k věci totiž postavit tak, že z nás nedělá lepšími lidmi to, jak oblečení vypadá a kolik ho máme, ale náš postoj k němu. Pokud nebudeme podporovat nadprodukci a takzvanou rychlou módu (levné, dostupné, masově vyráběné oblečení bez ohledu na životní prostředí, pozn. red.), koupíme si třeba tričko z biobavlny místo obyčejné bavlny, budeme přemýšlet o každém kusu, jeho výrobě a jeho smyslu, pak jsme lepším člověkem.

O výměnu oblečení je v Česku čím dál větší zájem, kromě toho pomáhá i planetě. Foto: Lucie Poubová

Medailonek

Lucie Poubová je jednou ze zakladatelek neziskové organizace Swap Prague. Vystudovala Technickou univerzitu v Liberci a poté pracovala pro Bez obalu. Snaží se změnit spotřební návyky a snížit množství textilní odpad v Česku.

Autorský článek Venduly Čermákové

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…