Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chátrající areál v Brně se promění v chytrou čtvrť s unikátní vyhlídkou

Zdroj fotografií: Studio A8000

Přetvoření – tak by se daly jednoduše vystihnout změny, které čekají jeden z charakteristických brněnských areálů, Špitálku. V rámci ekologicky smýšlejícího projektu Ruggedised začne revitalizace západní části chátrajícího areálu tepláren bývalé textilky Mosilana. Pod taktovkou Studia A8000 je naplánovaná přeměna místa tak, aniž by byla narušena jeho historická hodnota.

Cílem projektu Ruggedised je za pomoci moderních technologií snížit emisní a energetickou zátěž města. V praxi se tedy jedná o podporu vzniku ekologicky soběstačných čtvrtí. Co se týká brněnské Špitálky, v současné době je v duchu těchto cílů vypracovaná územní studie revitalizace celého areálu. Architektonický plán se týká prostoru bývalé teplárny o rozloze dva a půl hektaru. Ten byl svěřen jednomu z předních architektonických hvězd, Studiu A8000, které k němu přistoupilo pod výstižným heslem „Ne destrukce, ale evoluce“.

Výsledkem má být moderní, chytrá, nízkoenergetická městská čtvrť City Hub, která nastartuje revitalizaci celé oblasti Cejlu. Mísit se v ní má bydlení pro 500 až 900 lidí, pracovní život a aktivní odpočinek včetně sportovního vyžití. Stěžejním prvkem místa bude chladicí věž bývalé teplárny, sloužící jednak jako komunitní prostor pro prezentaci jednotlivců i firem, jednak jako vyhlídková plošina, kterou bude protínat skywalk dlouhý 400 metrů. Nebeský chodník má spojovat střešní zahrady šesti nových budov a nabídnout tak úchvatný pohled na Brno. Počítá se také s přeměnou dvou průmyslových hal na kulturní centra, určená jak pro kongresy, tak pro působivé koncertní show světově známých umělců.

Chybět nebudou ani vychytávky typu využití tepla ze slunce, zbytkového tepla budov nebo použití obnovitelných zdrojů energie pro ohřev a ochlazení vody. Využívána bude také dešťová voda, jak pro závlahu zeleně v areálu, tak jako užitková voda přímo v jednotlivých objektech. Samozřejmostí je rekuperace vzduchu a inteligentně řízené osvětlení, individuálně se přizpůsobující potřebě světla v danou chvíli. Bydlení v chytré čtvrti je koncipováno zejména pro moderní, mladé lidi vyhledávající pohodlný styl života uvnitř města.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu