Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chátrající areál v Brně se promění v chytrou čtvrť s unikátní vyhlídkou

Zdroj fotografií: Studio A8000

Přetvoření – tak by se daly jednoduše vystihnout změny, které čekají jeden z charakteristických brněnských areálů, Špitálku. V rámci ekologicky smýšlejícího projektu Ruggedised začne revitalizace západní části chátrajícího areálu tepláren bývalé textilky Mosilana. Pod taktovkou Studia A8000 je naplánovaná přeměna místa tak, aniž by byla narušena jeho historická hodnota.

Cílem projektu Ruggedised je za pomoci moderních technologií snížit emisní a energetickou zátěž města. V praxi se tedy jedná o podporu vzniku ekologicky soběstačných čtvrtí. Co se týká brněnské Špitálky, v současné době je v duchu těchto cílů vypracovaná územní studie revitalizace celého areálu. Architektonický plán se týká prostoru bývalé teplárny o rozloze dva a půl hektaru. Ten byl svěřen jednomu z předních architektonických hvězd, Studiu A8000, které k němu přistoupilo pod výstižným heslem „Ne destrukce, ale evoluce“.

Výsledkem má být moderní, chytrá, nízkoenergetická městská čtvrť City Hub, která nastartuje revitalizaci celé oblasti Cejlu. Mísit se v ní má bydlení pro 500 až 900 lidí, pracovní život a aktivní odpočinek včetně sportovního vyžití. Stěžejním prvkem místa bude chladicí věž bývalé teplárny, sloužící jednak jako komunitní prostor pro prezentaci jednotlivců i firem, jednak jako vyhlídková plošina, kterou bude protínat skywalk dlouhý 400 metrů. Nebeský chodník má spojovat střešní zahrady šesti nových budov a nabídnout tak úchvatný pohled na Brno. Počítá se také s přeměnou dvou průmyslových hal na kulturní centra, určená jak pro kongresy, tak pro působivé koncertní show světově známých umělců.

Chybět nebudou ani vychytávky typu využití tepla ze slunce, zbytkového tepla budov nebo použití obnovitelných zdrojů energie pro ohřev a ochlazení vody. Využívána bude také dešťová voda, jak pro závlahu zeleně v areálu, tak jako užitková voda přímo v jednotlivých objektech. Samozřejmostí je rekuperace vzduchu a inteligentně řízené osvětlení, individuálně se přizpůsobující potřebě světla v danou chvíli. Bydlení v chytré čtvrti je koncipováno zejména pro moderní, mladé lidi vyhledávající pohodlný styl života uvnitř města.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

FOTO: Letící rorýs i tetřev při východu slunce. Toto jsou nejlepší ptačí snímky roku

Důkaz, na který vědci dlouho čekali. Dvě žraločí samice přivedly na svět mládě

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…