Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Charitativní projekt upozorňuje, že mít několik párů bot je luxus

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Co kdyby každý z nás daroval jeden pár nepotřebných bot tomu, kdo je skutečně potřebuje? Takovou otázku pokládá charitativní projekt Shoes4Life, jehož cílem je sběr bot a jejich následný odvoz do zemí, ve kterých není obuv samozřejmostí, nýbrž luxusem.

Projekt funguje jednoduše. Každý, kdo chce věnovat pár bot, tak může učinit – obuv lze přinést osobně nebo poslat poštou. Pokud se rozhodnete odevzdat boty v jedné ze zapojených prodejen, můžete vybírat z obchodů v několika českých městech. Jakmile se nasbírá dostatečné množství, hromadně se pak předají spřátelené organizaci ve vybrané zemi.

Nápad vznikl před čtyřmi lety a jeho původním cílem bylo podpořit sport v rozvojových zemích. Později se projekt rozšířil a podle jeho zakladatelky Markéty Haindlové už poslal asi pět set párů bot.

První destinací byla Rwanda, do které odcestovalo 120 párů bot. Ty posléze obul stejný počet dětí z tamějšího dětského domova. Další se zásilek putovala na Kapverdské ostrovy dětem z fotbalové školy. Následující destinací budou pravděpodobně Filipíny.

„Dosavadní pomoc mě natolik motivovala, že jsem se rozhodla projekt rozvíjet dál a pomáhat lidem, kteří to potřebují. Tím, že dáme odloženým párům bot druhou šanci, dopřejeme druhou šanci i těm, kteří by si nikdy žádné boty nemohli dovolit,“ popsala své cíle zakladatelka projektu Markéta Haindlová.

Shoes4Life nedávno podpořily i české osobnosti, zejména z oblasti fotbalu. Pomohly tím i s propagací projektu. „U nás jsou boty spotřebním zbožím, jedny máme do posilovny, další na fotbal, na běhání, k obleku, na normální nošení. Na světě jsou ale lidé, kteří takové možnosti nemají, a nošení bot je pro ně luxusem. Darovat nepotřebné kopačky nebo jakékoli jiné boty je to nejmenší, co můžeme pro lidi z rozvojových zemí udělat,“ uvedl podporovatel a fotbalista Vladimír Šmicer.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.