Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Charitativní projekt upozorňuje, že mít několik párů bot je luxus

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Co kdyby každý z nás daroval jeden pár nepotřebných bot tomu, kdo je skutečně potřebuje? Takovou otázku pokládá charitativní projekt Shoes4Life, jehož cílem je sběr bot a jejich následný odvoz do zemí, ve kterých není obuv samozřejmostí, nýbrž luxusem.

Projekt funguje jednoduše. Každý, kdo chce věnovat pár bot, tak může učinit – obuv lze přinést osobně nebo poslat poštou. Pokud se rozhodnete odevzdat boty v jedné ze zapojených prodejen, můžete vybírat z obchodů v několika českých městech. Jakmile se nasbírá dostatečné množství, hromadně se pak předají spřátelené organizaci ve vybrané zemi.

Nápad vznikl před čtyřmi lety a jeho původním cílem bylo podpořit sport v rozvojových zemích. Později se projekt rozšířil a podle jeho zakladatelky Markéty Haindlové už poslal asi pět set párů bot.

První destinací byla Rwanda, do které odcestovalo 120 párů bot. Ty posléze obul stejný počet dětí z tamějšího dětského domova. Další se zásilek putovala na Kapverdské ostrovy dětem z fotbalové školy. Následující destinací budou pravděpodobně Filipíny.

„Dosavadní pomoc mě natolik motivovala, že jsem se rozhodla projekt rozvíjet dál a pomáhat lidem, kteří to potřebují. Tím, že dáme odloženým párům bot druhou šanci, dopřejeme druhou šanci i těm, kteří by si nikdy žádné boty nemohli dovolit,“ popsala své cíle zakladatelka projektu Markéta Haindlová.

Shoes4Life nedávno podpořily i české osobnosti, zejména z oblasti fotbalu. Pomohly tím i s propagací projektu. „U nás jsou boty spotřebním zbožím, jedny máme do posilovny, další na fotbal, na běhání, k obleku, na normální nošení. Na světě jsou ale lidé, kteří takové možnosti nemají, a nošení bot je pro ně luxusem. Darovat nepotřebné kopačky nebo jakékoli jiné boty je to nejmenší, co můžeme pro lidi z rozvojových zemí udělat,“ uvedl podporovatel a fotbalista Vladimír Šmicer.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.