Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Champs-Elysées dostane před olympijskými hrami v roce 2024 zelenou proměnu

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Slavná pařížská třída Champs-Élysées se před olympijskými hrami v roce 2024 mění v zelenou zahradu. Přestože je tato třída známá jako nejkrásnější třída na světě, nyní připomíná spíše dálnici, po níž denně projedou desítky tisíc aut, píše Euro News.

Podle Emmanuela Grégoireho, prvního náměstka pařížského starosty, začnou práce na přeměně oblasti na zelenou oázu již za několik týdnů. Zahájení stavby oznámil během setkání k oficiálnímu zahájení proměny pařížské třídy.

Práce budou probíhat ve dvou etapách. První část, která začíná v květnu, bude dokončena v době, kdy do města dorazí sportovci na letní olympijské hry. „Před olympijskými hrami v roce 2024 předěláme Place de la Concorde a poté celou třídu,“ slíbila starostka města Anne Hidalgo v rozhovoru v lednu 2021. Ty nejextravagantnější změny budou však pravděpodobně trvat o něco déle.

Ilustrační foto: Pixabay

Co čeká Paříž za změny?

Přestavba Concordu se uskuteční až po hrách, stejně jako zbytek přeměny Champs-Elysées. Celý projekt má být dokončen do roku 2030. Prvním krokem bude vylepšení slavného náměstí Place de l’Étoile. Kolem Vítězného oblouku budou mít chodci mnohem širší prostor pro procházky, zatímco auta budou omezena na menší část současné vozovky. Podél Champs-Élysées je plánována velká renovace, včetně opravy poškozených chodníků a laviček. Dojde také k úpravě teras a v oblasti bude vysazeno na 400 stromů. Rozpočet pro tuto první fázi vývoje je 30 milionů EUR.

Ve druhé fázi je plánováno rozsáhlé ozelenění třídy. V zahradách Champs-Élysées přibývá 15 000 m2 dalších stromů, keřů a rostlin. Od Louvru až po kopec Chaillot se bude táhnout zelená promenáda. Většinu plochy zaberou chodci, kola a koloběžky.

Pařížané jsou s nápadem spokojeni, nedávný občanský průzkum získal 100 000 podpisů podporujících tuto proměnu. Příznivci tvrdí, že úroveň znečištění se určitě sníží, protože velká část oblasti v srdci francouzské metropole bude nyní zachována pro chodce s očekávaným 72procentním poklesem dopravy.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…