Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Champs-Elysées dostane před olympijskými hrami v roce 2024 zelenou proměnu

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Slavná pařížská třída Champs-Élysées se před olympijskými hrami v roce 2024 mění v zelenou zahradu. Přestože je tato třída známá jako nejkrásnější třída na světě, nyní připomíná spíše dálnici, po níž denně projedou desítky tisíc aut, píše Euro News.

Podle Emmanuela Grégoireho, prvního náměstka pařížského starosty, začnou práce na přeměně oblasti na zelenou oázu již za několik týdnů. Zahájení stavby oznámil během setkání k oficiálnímu zahájení proměny pařížské třídy.

Práce budou probíhat ve dvou etapách. První část, která začíná v květnu, bude dokončena v době, kdy do města dorazí sportovci na letní olympijské hry. „Před olympijskými hrami v roce 2024 předěláme Place de la Concorde a poté celou třídu,“ slíbila starostka města Anne Hidalgo v rozhovoru v lednu 2021. Ty nejextravagantnější změny budou však pravděpodobně trvat o něco déle.

Ilustrační foto: Pixabay

Co čeká Paříž za změny?

Přestavba Concordu se uskuteční až po hrách, stejně jako zbytek přeměny Champs-Elysées. Celý projekt má být dokončen do roku 2030. Prvním krokem bude vylepšení slavného náměstí Place de l’Étoile. Kolem Vítězného oblouku budou mít chodci mnohem širší prostor pro procházky, zatímco auta budou omezena na menší část současné vozovky. Podél Champs-Élysées je plánována velká renovace, včetně opravy poškozených chodníků a laviček. Dojde také k úpravě teras a v oblasti bude vysazeno na 400 stromů. Rozpočet pro tuto první fázi vývoje je 30 milionů EUR.

Ve druhé fázi je plánováno rozsáhlé ozelenění třídy. V zahradách Champs-Élysées přibývá 15 000 m2 dalších stromů, keřů a rostlin. Od Louvru až po kopec Chaillot se bude táhnout zelená promenáda. Většinu plochy zaberou chodci, kola a koloběžky.

Pařížané jsou s nápadem spokojeni, nedávný občanský průzkum získal 100 000 podpisů podporujících tuto proměnu. Příznivci tvrdí, že úroveň znečištění se určitě sníží, protože velká část oblasti v srdci francouzské metropole bude nyní zachována pro chodce s očekávaným 72procentním poklesem dopravy.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…