Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Četba dobré literatury aktivuje mozek

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Italský deník Corriere della Sera nedávno zveřejnil výzkum amerických a kanadských vědců, jenž popisoval příznivé účinky čtení na aktivaci mozku. Z výsledků funkční magnetické rezonance u několika dobrovolníků vyplynulo, že čtení aktivuje neuronové sítě lišící se podle emotivního a vizuálně prostorového zaměření. Zajímavá a dobrá kniha je tedy masáží pro mozek a prospívá k rozvoji empatie i myšlení.

Podle toho, co člověk čte, se v mozku aktivují různé oblasti. Například kniha, která popisuje jiné lidi a jejich myšlenky, aktivuje střední prefrontální mozkovou kůru. Naopak knížky s fyzikálním obsahem aktivují spánkový lalok. Pozitivní vliv čtení knih se projevuje především tím, že se u člověka zvýší empatie, tedy schopnost lépe chápat sociální vazby a vcítit se do myšlenek a pocitů druhých lidí.

„Prefrontální mozková kůra je tou částí mozku, která se během evoluce vyvinula u člověka více než u jiných živočichů. Není tedy nijak překvapivé, že je místem vyšších poznávacích funkcí, jako je schopnost abstraktního myšlení, schopnost uvažovat směrem do budoucnosti, tázat se na příčiny dění, schopnosti rozhodovat a rozlišovat zlo od dobra. Spánkový lalok obsahuje struktury důležité pro paměť a pro vnímání a zpracovávání emotivního obsahu stimulu,“ řekl pro italský deník psychiatr Pietro Pietrini.

Výsledky zmiňovaného výzkumu potvrzuje i několik dalších. Například jedna ze studií na stránkách Journal of Gerontology potvrdila, že lidé, kteří každý den čtou, žijí déle než ti, kteří tak nečiní. Navíc Corriere della Sera přidává další příklad, tentokrát výzkum indexu štěstí. V něm Annachiara Sacchiová zjistila, že lidé, kteří mají rádi literaturu a často čtou, prožívají pozitivní emoce mnohem častěji, než ti, jež knihy do svých životů nezařazují.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké pozitivní účinky má užívání CBD na naše tělo a mysl? První velká studie je na světě

Kůň není stroj. Pražský magistrát ukončí neetický provoz koňských kočárů v centru města

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Američané schválili první kapky na světě nahrazující brýle u starších lidí. Jak fungují?

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…