Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cestujte ekologicky. Do Evropy se vrací noční lůžkové vlaky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Udržitelnost má v životě současného člověka stále větší význam. Někteří lidé se už dokonce zříkají cestování pomocí letadel a motorových vozidel, protože je zkrátka neekologické. Řešením pro jejich delší výlety by mohly být noční lůžkové vlaky. Zdá se, že přichází opět do módy, jak píše server BBC a Ekolist.

O službě European Sleeper jsme již psali. Společnost postupně zavádí více nočních lůžkových spojů, jelikož je po nich poptávka. Momentálně je možné využít spojení z Bruselu a Amsterdamu do Berlína. Od příštího roku by měla být trasa prodloužena dokonce až do Prahy. Spoje European Sleeper budou jezdit od konce května zpočátku třikrát týdně a každý z nich pojme přibližně 500 osob. „Jsem velkým příznivcem nočních vlaků,“ uvedl spoluzakladatel společnosti European Sleeper Chris Engelsman. „Je to dobrodružné, romantické a efektivní,“ dodal a doplnil seznamy svých oblíbených cest, mezi něž patří například cesta z Vídně do Kyjeva nebo z Milána na Sicílii, která zahrnuje i projížďku lodí.

Tento typ cestování podporuje i francouzská společnost Midnight Trains, která rovněž provozuje noční vlaky. Na rok 2024 chystá zahájení luxusních spojů z Paříže. Cílem firmy je obsluhovat více než deset destinací, včetně Říma, Porta a Edinburghu. Pozadu nezůstává ani rakouská vlakové služba Nightjet, která letos plánuje spustit linky Brusel–Vídeň a Paříž–Vídeň, které budou jezdit denně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Kolik planet byste potřebovali? Udělejte si test a zjistěte svou ekologickou stopu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…