Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cestujte ekologicky. Do Evropy se vrací noční lůžkové vlaky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Udržitelnost má v životě současného člověka stále větší význam. Někteří lidé se už dokonce zříkají cestování pomocí letadel a motorových vozidel, protože je zkrátka neekologické. Řešením pro jejich delší výlety by mohly být noční lůžkové vlaky. Zdá se, že přichází opět do módy, jak píše server BBC a Ekolist.

O službě European Sleeper jsme již psali. Společnost postupně zavádí více nočních lůžkových spojů, jelikož je po nich poptávka. Momentálně je možné využít spojení z Bruselu a Amsterdamu do Berlína. Od příštího roku by měla být trasa prodloužena dokonce až do Prahy. Spoje European Sleeper budou jezdit od konce května zpočátku třikrát týdně a každý z nich pojme přibližně 500 osob. „Jsem velkým příznivcem nočních vlaků,“ uvedl spoluzakladatel společnosti European Sleeper Chris Engelsman. „Je to dobrodružné, romantické a efektivní,“ dodal a doplnil seznamy svých oblíbených cest, mezi něž patří například cesta z Vídně do Kyjeva nebo z Milána na Sicílii, která zahrnuje i projížďku lodí.

Tento typ cestování podporuje i francouzská společnost Midnight Trains, která rovněž provozuje noční vlaky. Na rok 2024 chystá zahájení luxusních spojů z Paříže. Cílem firmy je obsluhovat více než deset destinací, včetně Říma, Porta a Edinburghu. Pozadu nezůstává ani rakouská vlakové služba Nightjet, která letos plánuje spustit linky Brusel–Vídeň a Paříž–Vídeň, které budou jezdit denně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Rozbitá kytara frontmana Nirvany Kurta Cobaina se prodala za 6 milionů dolarů

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…