Od konce ledna si mohou cestující v secesní budově hlavního vlakového nádraží v Plzni zahrát při čekání na piano.
Černý hudební nástroj čeká na odvážlivce uprostřed prvního patra haly a je cestujícím k dispozici 24 hodin denně. Peníze na piano poskytli sponzoři i jeden z místních obyvatel, který loni vydražil svůj portrét v charitativním projektu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015.
Hlavní část peněz na piano putovala díky projektu Tvář Plzně, ve kterém výtvarníci namalovali portréty deseti lidí spojených s městem. Obrazy byly poté prodány na aukci a výtěžek si rozdělily různé charitativní organizace, psí útulky, dětské domovy či kavárna, jež zaměstnává lidi se zdravotním postižením. Část peněz na piano přispěl právě jeden z portrétovaných, Adam Vlček, jenž dlouhou dobu chtěl do veřejného prostranství Plzně piano nainstalovat.
Plzeň se tak novým pianem připojila k městům, které se snaží zpříjemňovat obyvatelům i návštěvníkům veřejný prostor a zkulturňovat ulice či čekárny na nádražích. „Představa veřejného piana v Plzni mi v hlavě ležela dlouho. V zahraničí jde o vcelku běžnou věc a s piany se člověk často setká na letištích, nádražích i v ulicích,“ vysvětlil pro ČTK jeden ze sponzorů piana Adam Vlček.
Zdroj: ČTK
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…