Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cestujícím v Plzni zpříjemní čekání na vlak piano

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Od konce ledna si mohou cestující v secesní budově hlavního vlakového nádraží v Plzni zahrát při čekání na piano.

Černý hudební nástroj čeká na odvážlivce uprostřed prvního patra haly a je cestujícím k dispozici 24 hodin denně. Peníze na piano poskytli sponzoři i jeden z místních obyvatel, který loni vydražil svůj portrét v charitativním projektu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015.

Hlavní část peněz na piano putovala díky projektu Tvář Plzně, ve kterém výtvarníci namalovali portréty deseti lidí spojených s městem. Obrazy byly poté prodány na aukci a výtěžek si rozdělily různé charitativní organizace, psí útulky, dětské domovy či kavárna, jež zaměstnává lidi se zdravotním postižením. Část peněz na piano přispěl právě jeden z portrétovaných, Adam Vlček, jenž dlouhou dobu chtěl do veřejného prostranství Plzně piano nainstalovat.

Plzeň se tak novým pianem připojila k městům, které se snaží zpříjemňovat obyvatelům i návštěvníkům veřejný prostor a zkulturňovat ulice či čekárny na nádražích. „Představa veřejného piana v Plzni mi v hlavě ležela dlouho. V zahraničí jde o vcelku běžnou věc a s piany se člověk často setká na letištích, nádražích i v ulicích,“ vysvětlil pro ČTK jeden ze sponzorů piana Adam Vlček.

Zdroj: ČTK

Související články

Společnost

Veřejná piana si získala oblibu

Inspirace

Po pianech přichází oživit Prahu šachové stolky

Inspirace

Thomayerova nemocnice má veřejné piano, pomůže i při terapii

Inspirace

Máte rádi nádraží a lokomotivy? Pak navštivte stylovou litoměřickou kavárnu.

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.