Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češtinu se u nás učí stále více cizinců

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V jazykových kurzech roste počet cizinců, kteří se učí český jazyk, přičemž u testů jich uspěje až osmdesát procent. Zkoušky mohou skládat na čtyřech jazykových školách v Jihomoravském kraji a motivací pro ně bývá jak vlastní zájem, tak ovládnutí jazyka z důvodu získání českého občanství.

Každoročně se v České republice přihlašuje ke zkouškám z českého jazyka několik stovek lidí. Letos se jednalo o 1432 občanů, ze kterých uspělo osmdesát procent. Znalost češtiny jim pomáhá najít uplatnění na českém pracovním trhu a je také podmínkou pro získání občanství. Nejčastěji zkoušky skládají Vietnamci, Ukrajinci, Mongolové či lidé z Afriky. Kromě zkoušky z českého jazyka na ně čeká znalostní text ověřující například vědomosti ze zeměpisu, historie nebo občanské nauky.

Největší problém cizinci mají podle Dagmar Volnohradské z jazykového centra Correct se specifickými souhláskami či skloňováním. „Největším úskalím je samozřejmě výslovnost, samozřejmě pády. Velmi problematická bývá i změna jednotného a množného čísla. Třeba někdy i vysvětlit, co je to skloňování, časování, tak s tím máme taky problémy,“ řekla pro Českou televizi Volnohradská.

Podle cizinců učících se češtinu zlepšuje znalost jazyka nejen jejich osobní pocit začlenění se, ale i náhled ostatních občanů Česka na ně samotné. „Když jste v cizí zemi, tak byste se měli naučit alespoň základní slovíčka. Lidé ocení, když uvidí, že se snažíte, je to mnohem lepší. Stačí pouze – děkuji a prosím,“ uzavřel pro Českou televizi Mark z Irska, který momentálně bydlí v Brně.

Zdroj: Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…