Čeští vědci vyvrátili mýty o borelióze. Objev napomůže vývoji efektivnějších vakcín

Zdroj fotografie: Pixabay

Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR přišli se zásadním objevem týkajícím se přenosu lymské boreliózy z klíštěte na člověka. Po experimentech se sajícími klíšťaty popsali způsob, jakým se borelie přenášejí z parazita do hostitele. Svými zjištěními vyvrátili mýty, které ve světové vědě panovaly více než tři desítky let. Český objev zásadně změní strategii vůči klíšťatům a přípravu účinných látek proti borelióze.

Přes třicet let byl uznávaný americký model, že borelie žijí v klíštěcím střevě a ve chvíli, kdy klíště začne sát, borelie přejdou ze střev do slinných žláz a odtud pak se slinami do hostitele. „V roce 1987 proběhla v USA studie, kdy do klíšťat píchli látku, jež způsobí, že z nich vytečou sliny. Problém ale je, že ty sliny nejsou úplně čisté. Společně s nimi vyteče třeba i střevní obsah. V těchto slinách našli autoři studie nějaké borelie a začali tvrdit, že se do člověka dostávají přes sliny klíštěte. My si však myslíme, že pocházely ze střev, a vše tomu nasvědčuje,“ vysvětluje člen výzkumného týmu Radek Šíma.

Jak ale Šíma zdůrazňuje, také ve starších studiích z počátku osmdesátých let vědci tvrdí, že ve slinách klíštěte nic nevidí. Na „scestí“ uvedl badatele až zmiňovaný výzkum. „My vlastně nepřicházíme s ničím novým a revolučním, spíše tvrdíme to, co už se zapomnělo a co tvrdili původní výzkumníci,“ dodává. „Celá desetiletí jsme nemohli borelie ve slinných žlázách klíštěte najít a hledali jsme pro to různá vysvětlení. Naši mladí kolegové se nebáli zpochybnit autority a podali přesvědčivé důkazy o tom, že k přenosu borelií nedochází přes sliny. Je to beze sporu významný objev,“ uvedl ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer.

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor článku

Anna Silná