Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci vyvinuli rychlejší a levnější metodu testování protilátek proti covidu-19

Ilustrační foto: Unsplash

Vědci ze dvou ústavů Akademie věd umožní lidem zjistit, jestli je prodělaný covid ještě stále chrání před novou nákazou či jestli je nutné jít na přeočkování. Test je unikátní v tom, že se namísto celkové hladiny protilátek zaměřuje jen na ty, které jsou schopné virus zničit.

V Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd vznikl v týmu Pavla Šáchy nápad na přesnější protilátkové testy už loni. „Ne všechny protilátky, které se v krvi pacienta po kontaktu s koronavirem či jeho spike proteinem vytvářejí, jsou schopné virus přímo neutralizovat a zastavit infekci buněk v organismu. Existující testy dokážou měřit pouze souhrnný signál všech protilátek rozpoznávajících spike protein včetně těch, jež virus neutralizovat nedokážou,“ vysvětluje Cyril Bařinka, vedoucí laboratoře strukturní biologie Biotechnologického ústavu AV ČR.

Vědci se proto zaměřili pouze na látky, které zabraňují viru infikovat buňky. Pomocí myších modelů se jim povedlo odhalit několik protilátek, které se po kontaktu se spike proteinem vytvořily a navázaly se na něj. Neutralizovat virus všech známých variant koronaviru – alfu, betu, gamu a deltu však dokázala jen jediná.

Ilustrační foto: Pexels

Dosavadní testy vyžadují práci s živým virem, který reaguje s buňkami lidí. Tomu odpovídají také vysoké nároky na laboratoře – musí být vybaveny pro práci s infekčním virem a savčími buňkami. Tato opatření je prodražují a také navyšují čas trvání jejich analýzy na minimálně 3 dny. Nový test je možné zanalyzovat v podmínkách běžné laboratoře a jeho vyhodnocení trvá několik hodin. Na trhu se testy vyrobené a vyvinuté v Česku objeví už 21. září, což je pro vědce a jejich spolupráci s transferovými firmami a průmyslovými partnery velký úspěch.

Zdroje: Akademie věd, Český rozhlas Plus

Související články

Zaručeně zlepší den

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Posouváte ráno budík? Podle vědců může být odkládané buzení prospěšné

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…