Lišejníky jsou známé jakožto ukazatele kvality ovzduší v přírodě a dokážou žít i na místech s extrémními podmínkami. Výzkumníci z České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze nově přišli s dalším zajímavým poznatkem o těchto organismech, a sice že se jim daří v mrtvém dřevě. Informuje o tom deník Ekolist.
Vědci lišejníky zkoumali v horských porostech slovenských Západních Karpat. Ve studii se zaměřili především na druhovou rozmanitost lišejníků u živých stromů, souší a padlých, mrtvých kmenů. Právě na povrchu tlejícího dřeva nalezli vědci i nejvzácnější druhy. Celkem při svém zkoumání objevili 158 druhů lišejníků, z nichž 3 druhy byly podle slovenského červeného seznamu považovány za vyhynulé a dalších 20 bylo kriticky ohrožených.
„Biologické dědictví přírodních disturbancí, reprezentované stojícími odumírajícími i ležícími odumřelými stromy, představuje velmi důležitý substrát pro lišejníky. Jde ovšem o substrát poměrně rychle se proměňující a přítomný jen v určitých fázích vývoje lesa,“ uvedl Jeňýk Hofmeister z Katedry ekologie lesa ČZU. Podle výsledků studie tedy staré lesy sice odumíráním postupně ztrácejí na vitalitě, nabývají však na významnosti z hlediska biodiverzity.
Zdroj: Ekolist
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…