Studenti z Česka obsadili na Mezinárodní chemické olympiádě čtvrté místo, předstihla je Čína, USA a Korea. Jednotlivci potom získali tři zlaté a jednu stříbrnou medaili, což je nejlepší umístění v novodobé historii olympiády. Uspěli mezi tři sta účastníky z šestasedmdesáti zemí.
Nejlepším reprezentantem z Česka se stal Jan Obořil, student Gymnázia Brno-Bystrc, který v absolutním pořadí skončil osmý mezi třemi sty účastníky. Kromě Obořila získali zlaté medaile v chemické olympiádě také Josef Tomeček a Miroslava Novoveská. Další student z Česka Richard Veselý má stříbro. Medaile se u těchto typů velkých soutěží dostávají za získání určitého počtu bodů, na zlato letos dosáhlo 35 účastníků. Celkovým vítězem soutěže se stal Čching-jü Čchen z Číny.
Letošní ročník olympiády byl výjimečný i tím, že ho pořádaly společně dvě země, a to Česko a Slovenko. Soutěžící museli splnit jedenáct úkolů, z toho osm teoretických a tři praktické. Analyzovali například složení jedné ze slovenských minerálních vod, v další úloze museli určit původ zbarvení českého granátu nebo připravit s pomocí Sava organickou sloučeninu. Zadání pro ně vytvořili vědci z VŠCHT, Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR a také z Univerzity Komenského v Bratislavě, která olympiádu spoluorganizovala. „Možnost organizovat olympiádu je velká vzácnost. Nám pomohla především skutečnost, že první ročník soutěže se konal před padesáti lety v Praze, a že letos slavíme sto let od vzniku samostatného Československa,“ uvedl prezident soutěže pro Česko Petr Holzhauser.
Zdroj: tyden.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…