Čeští studenti vytvořili sadu pro malé chemiky. Zakázky skoro nestíhají vyřizovat

Zdroj fotografie: vutbr.cz

Studenti Tereza Klementová a Matyáš Horálek učí děti, že chemie je hra. Díky jejich sadě Matelab se může každá domácnost proměnit v malou chemickou laboratoř. Ta má reálnou chemickou výbavu a děti od 8 let si mohou bezpečně vyzkoušet různé pokusy. Zájem o ni mají nejen jednotlivci, ale i školy.

„Díky Matelabu si dotyční můžou vyrobit třeba vodíkovou pěnu. Ta se běžně dělá v reakci hliníku a hydroxidu sodného, ale to by bylo moc nebezpečné, takže naším úkolem bylo převést tyto pokusy na chemikálie, které jsou dostupné a hlavně bezpečné. V tomto případě šlo o reakci hořčíku, vody a kyseliny citrónové,“ popsal úpravu pokusu Horálek.

Oba studenty odjakživa fascinovala chemie. Chtěli proto žákům na základních školách dát možnost vyzkoušet si různé pokusy doma. Ze zkušenosti věděli, že v hodinách ve škole je jich málo a většinou je dobře vidí jen ti, kteří sedí v prvních řadách. Vývoj hry jim trval tři roky. Děti i dospělí si tak mohou vyzkoušet třeba barvení plamene, funkci pH indikátoru nebo výrobu vodíkové pěny.

Zdroj: aktualne.cz

Autor článku

Zuzana Tomášková