Čeští studenti vyhráli přírodovědnou soutěž Evropské Unie

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: euso2018.si

Letošní Přírodovědná olympiáda zemí Evropské Unie (EUSO), kterou hostilo od 28. dubna do 25. května Slovinsko, zná své vítěze. V konkurenci 50 skupin z celkem 25 zemí vyhrál tým z České republiky. Trojice středoškoláků se tak mohla radovat nejen ze zlaté medaile, ale i z poháru pro absolutní vítěze.

Biolog Jiří Janoušek, fyzik David Kamenský a chemik Jan Obořil tvořili český vítězný tým. Specifikem olympiády je její mezioborovost. Nesoustřeďuje se na výkony jednotlivců, ale na spolupráci celého týmu, jehož členové se zajímají o různé oblasti vědy. Každý ročník soutěže má i své téma. „Studenti řešili náročné experimentální úlohy, jejichž společným tématem bylo pěstování vinné révy, výroba vína i zkoumání vlastností výsledného produktu,“ uvedla Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v tiskové zprávě.

Kromě vítězného týmu se soutěže zúčastnil i další český tým, který se umístil na 18. místě. Jelikož se v rámci EUSO neudělují ceny jen za první tři místa, obdrželi i tito studenti medaile, tentokrát ale stříbrné. Příští ročník, v pořadí už devatenáctý, se bude konat v Portugalsku a české týmy se opět plánují zúčastnit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.