Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští studenti vyhráli přírodovědnou soutěž Evropské Unie

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: euso2018.si

Letošní Přírodovědná olympiáda zemí Evropské Unie (EUSO), kterou hostilo od 28. dubna do 25. května Slovinsko, zná své vítěze. V konkurenci 50 skupin z celkem 25 zemí vyhrál tým z České republiky. Trojice středoškoláků se tak mohla radovat nejen ze zlaté medaile, ale i z poháru pro absolutní vítěze.

Biolog Jiří Janoušek, fyzik David Kamenský a chemik Jan Obořil tvořili český vítězný tým. Specifikem olympiády je její mezioborovost. Nesoustřeďuje se na výkony jednotlivců, ale na spolupráci celého týmu, jehož členové se zajímají o různé oblasti vědy. Každý ročník soutěže má i své téma. „Studenti řešili náročné experimentální úlohy, jejichž společným tématem bylo pěstování vinné révy, výroba vína i zkoumání vlastností výsledného produktu,“ uvedla Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v tiskové zprávě.

Kromě vítězného týmu se soutěže zúčastnil i další český tým, který se umístil na 18. místě. Jelikož se v rámci EUSO neudělují ceny jen za první tři místa, obdrželi i tito studenti medaile, tentokrát ale stříbrné. Příští ročník, v pořadí už devatenáctý, se bude konat v Portugalsku a české týmy se opět plánují zúčastnit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…