Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští režiséři začínají nabízet své filmy zdarma ke zhlédnutí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na fakt, že se starší české filmy často objevují ilegálně na internetu ve špatné kvalitě, reaguje český režisér Tomáš Vorel. Rozhodl se, že své filmy umístí zdarma ke zhlédnutí na server YouTube, aby si každý z fanoušků mohl filmy přehrát v té nejvyšší kvalitě. Následovat by jej mohli i další tvůrci.

Po snímku Gympl, který Vorel umístil na internet jako první, přidal i film Ulovit miliardáře. Navíc v nejbližších dnech potěší své fanoušky i filmem Vejška či digitalizovanou verzí filmu Kamenný most.

„Gympl tak upevňuje pozici jednoho z nejsledovanějších českých filmů vůbec. Při premiéře v roce 2007 ho vidělo v kinech přes půl milionu diváků a stal se i legálně nejstahovanějším filmem roku. Další téměř dva miliony lidí ho zhlédly v rámci dvou vysílání v České televizi, ale stal se i nejkradenějším českým filmem na internetu vůbec,“ řekla pro ČTK mluvčí Tomáše Vorla Martina Chvojka Reková.

Zatímco v zahraničí s podobným gestem přišlo už několik tvůrců, Vorel se rozhodl sdílet své filmy jako první český producent na internetu. Do budoucna však čeští režiséři plánují umístit na iTunes některé české filmové klasiky, jako je Spalovač mrtvol, Kladivo na čarodějnice, Postřižiny, muzikál Noc na Karlštejně, pohádka S čerty nejsou žerty nebo komedie Vesničko má středisková. Filmy by měly být k dispozici ve vysoké kvalitě a s anglickými titulky.

Zdroj: ČTK

Související články

Společnost

Praha bude hostit filmový festival o duševním zdraví Na hlavu

Společnost

Festival ukazuje, jak lze skrz jídlo měnit svět k lepšímu

Nadšenci přivedli staré liberecké kino zpět k životu

Společnost

Projekt Zůstaň doma #semnou poskytuje zábavu v době epidemie

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.