Český vědec vynalezl nový způsob měření alkoholu v krvi

Zdroj fotografie: Pixabay

Věda postupuje stále kupředu, čemuž napomáhají i čeští výzkumníci, kteří přicházejí s novými nápady. Mezi nejnovější vynálezy patří metoda měření alkoholu v organismu za pomocí analýzy potu. Přišel s ní český biochemik Jan Halámek působící na univerzitě v Albany na východě Spojených států.

Hlavní benefit nové metody spočívá ve větší přesnosti, přičemž je i méně invazivní, uvedl server Phys.org. Přenosné přístroje pro testování alkoholu podle dechu mají četné vady. Například výsledek může údajně zkreslit aceton v dechu diabetiků, nijak nesouvisející s případným popíjením. Stejně tak požití ústní vody či osvěžovače dechu. Použití přístroje také vyžaduje spolupráci kontrolovaného. Proti tomu u nových testovacích proužků, které zkoumají alkohol v krvi na základě úrovně alkoholu v potu, si kontrolovaná osoba ani nemusí uvědomovat, že je zrovna vyšetřovaná.

Potní žlázy se nacházejí v těsném sousedství krevního oběhu, a tak se alkohol z krve dostává i do potu. Když se testovací proužek umístí na pokožku řidiče podezřelého z požití alkoholu, změní barvu. Čím více alkoholu dotyčný vypil, tím je proužek tmavší. Nápad prověřil laboratorní test s 26 dobrovolníky, kteří vypitím několika panáků vodky dosáhli 0,8 promile alkoholu v krvi. V dalších hodinách následovala více než stovka měření srovnávajících přesnost testovacích proužků a přístrojů měřících úroveň alkoholu v dechu.

Výsledná zjištění zveřejnil časopis Analytical Chemistry. Pokud se nová metoda ujme, v budoucnu by se řidiči při kontrole dopravní hlídkou místo foukání mohli podrobovat tomuto testu.

Zdroj: České noviny

Autor článku

Gabriela Brázdová