Český vědec vynalezl nový způsob měření alkoholu v krvi

Zdroj fotografie: Pixabay

Věda postupuje stále kupředu, čemuž napomáhají i čeští výzkumníci, kteří přicházejí s novými nápady. Mezi nejnovější vynálezy patří metoda měření alkoholu v organismu za pomocí analýzy potu. Přišel s ní český biochemik Jan Halámek působící na univerzitě v Albany na východě Spojených států.

Hlavní benefit nové metody spočívá ve větší přesnosti, přičemž je i méně invazivní, uvedl server Phys.org. Přenosné přístroje pro testování alkoholu podle dechu mají četné vady. Například výsledek může údajně zkreslit aceton v dechu diabetiků, nijak nesouvisející s případným popíjením. Stejně tak požití ústní vody či osvěžovače dechu. Použití přístroje také vyžaduje spolupráci kontrolovaného. Proti tomu u nových testovacích proužků, které zkoumají alkohol v krvi na základě úrovně alkoholu v potu, si kontrolovaná osoba ani nemusí uvědomovat, že je zrovna vyšetřovaná.

Potní žlázy se nacházejí v těsném sousedství krevního oběhu, a tak se alkohol z krve dostává i do potu. Když se testovací proužek umístí na pokožku řidiče podezřelého z požití alkoholu, změní barvu. Čím více alkoholu dotyčný vypil, tím je proužek tmavší. Nápad prověřil laboratorní test s 26 dobrovolníky, kteří vypitím několika panáků vodky dosáhli 0,8 promile alkoholu v krvi. V dalších hodinách následovala více než stovka měření srovnávajících přesnost testovacích proužků a přístrojů měřících úroveň alkoholu v dechu.

Výsledná zjištění zveřejnil časopis Analytical Chemistry. Pokud se nová metoda ujme, v budoucnu by se řidiči při kontrole dopravní hlídkou místo foukání mohli podrobovat tomuto testu.

Zdroj: České noviny

Související články

Společnost

České děti jsou podle výzkumu chytřejší než před 20 lety

Byznys

Čeští vědci vytvořili kameru, která umí z pohybu očí rozpoznat nemoc

Inspirace

Optimismus snižuje riziko srdečního selhání

Inspirace

Vliv pozitivních emocí na zdraví je závislý na kultuře, zjistili vědci

Zaručeně zlepší den

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová