Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Nová cvičební pomůcka využívá odstředivé síly. Foto: se svolením Martina Kofroně

Z třicetiletého elitního vojáka se stal válečným veteránem. Když si Martin Kofroň poranil na misi v Afganistánu páteř, s jeho kariérou se zdál být amen. Český voják se ale nehodlal vzdát. Když ani dlouhodobá léčba nepomáhala, rozhodl se najít řešení sám. V domácím výzkumném centru vymyslel vlastní cvičební systém, který mu pomohl zpět do života i armády. Dnes chce pomůcku Marrko Core nabídnout zájemcům z tuzemska i celého světa.    

Zcela novému cvičebnímu systému Martin Kofroň skutečně věří. Poté, co jemu samotnému pomohl vrátit se po úrazu páteře k aktivnímu životu, se rozhodl prodat dům a kapitál investovat do vývoje nového fitness a rehabilitačního nářadí Marrko Core. Spolupracoval přitom s celou řadou odborníků, o testování funkčnosti se například postarali v laboratoři biomechaniky Fakulty tělesné výchovy Univerzity Karlovy, designové řešení nářadí pak mají na svědomí studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Také celý výrobní proces je realizován v České republice.

Vlastní systém cvičení pomohl zraněnému vojákovi vrátit se do života. Foto: se svolením Martina Kofroně

Čím jsou pomůcky Marrko Core tak speciální? Jako první na světě využívají k aktivaci hlubokého stabilizačního systému páteře a vnějšího svalstva odstředivou sílu. Ta vyvádí těžiště těla z jeho přirozené pozice, mozek pak tělo automaticky směřuje k návratu zpět a vytváří protitah. Stabilizační systém je proto neustále aktivní a cvičení pomáhá k celkovému rozvoji stability, koordinace i dynamiky. Využití odstředivé síly je vhodné k posílení ochablých svalů, které trpí dnešním sedavým způsobem života a zapříčiňují bolesti zad a krční páteře.

Na vývoji Marrko Core se podíleli odborníci z několika univerzit. Foto: se svolením Martina Kofroně

Na výrobu prvních kusů nářadí vybírá Martin Kofroň prostředky v kampani na portálu Hithit. Stanovené minimální částky se mu podařilo dosáhnout během několika dní. S projektem má ale velké plány, větší obnos peněz od dárců tak využije do poslední koruny. „Čeká nás zefektivnění výroby, spuštění e-shopu a na podzim vstup na zahraniční trhy. V dlouhodobějším výhledu jsou tréninková akademie, podrobnější lékařský výzkum pro získání licence zdravotní pomůcky nebo vývoj mobilní aplikace, která bude sledovat správný postup cvičení,” vypočítává další kroky Kofroň.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …