Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český entomolog objevil nové druhy mravenců a dalšího hmyzu

Zdroj fotografií: bc.cas.cz

O přírodě toho víme mnoho, ale stále nás má čím překvapit. Jedním z těch příjemných překvapení byl i objev několika nových druhů hmyzu, který se v Tichomoří podařil týmu vedenému českým vědcem.

Z tříměsíční expedice na dosud neprobádaném ostrově Bougainville v Tichém oceánu se Milan Janda z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR vrátil s unikátním objevem. Spolu s dalšími kolegy z výzkumné organizace v Nové Guinei objevili a zdokumentovali několik nových druhů mravenců a dalšího hmyzu. Expedice proběhla pod záštitou společnosti National Geographic.

„Podařilo se nám proniknout do izolovaných horských oblastí s panenskými pralesy, což vyžadovalo několikadenní pochody přes prudké hřebeny a hluboká údolí,“ popisuje ztížené podmínky entomolog Milan Janda. Vynaložené úsilí se však vyplatilo! Vzorky hmyzu získané během expedice vytvoří první ucelený soubor, který bude k dispozici pro systematické studium biodiverzity bezobratlých z tohoto ostrova. Genetická data rovněž poslouží k zodpovězení obecnějších otázek o evoluci a ekologii hmyzu na ostrovech. Vědci také doufají, že se jim podaří upozornit na důležitost ochrany biodiverzity v této unikátní oblasti.

Zdroj: bc.cas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.