Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První vesmírný hotel se chystá na své otevření

Ilustrační foto: Pexels

Zní vám informace o vesmírném hotelu jako z nějakého sci-fi filmu? Jenže to je opravdu realita: Nadace Gateway Foundation oznámila, že jako první společnost spustí první hotel ve vesmíru. Ubytovací zařízení s názvem Voyager Station má být luxusním letoviskem určeným pro asi 450 lidí včetně posádky, s restaurací, barem, koncertním sálem, posilovnou, a dokonce i kinem, informoval server Radio Wave.

Vesmírný hotel by se měl otevřít do roku 2027. Údajně by se mělo jednat o objekt o rozloze 50 000 metrů čtverečních. Nejdříve se začne stavět centrální beztlaková kruhová konstrukce s dokovacím uzlem v jejím středu a poté se přejde na vnější kruhovou příhradovou konstrukci o průměru 200 metrů, která bude napojena na síť. Na palubě bude 24 obytných modulů obsahující pokoje, restaurace, tělocvičny, bary, ubytování pro posádku, a dokonce i vědecké výzkumné moduly.

Zážitek bude však dostupný spíš pro movitou klientelu. Jen čtyř až osmnáctihodinová cesta na stanici bude hosty stát nejméně 55 milionů dolarů (1 275 milionů Kč). Očekává se však, že při standardním dvoutýdenním výletu se hlavní položka – náklady na start – v příštích několika letech s technologickým pokrokem výrazně sníží. „Nakonec bude cesta do vesmíru jen další možností, kterou si lidé vyberou pro svou dovolenou, stejně jako plavba lodí nebo návštěva Disney Worldu,“ dodal Tim Alatorre, senior design architekt, spoluzakladatel a předseda představenstva společnosti Above, která za hotelem stojí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dnes do práce lidé vyráží v papučích, upozorňují tak na domácí mobilní hospic

Vesmírný podzim je na obzoru: chystá se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week

Výročí pražského metra: 50 let od jeho otevření

Pod povrchem Měsíce se skrývá další překvapení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…