Český biosenzor může odhalit koronavirus dříve, než se začnou tvořit protilátky

Zdroj fotografie: Canva

Ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR vyvíjí skupina Hany Lísalové z Oddělení optických a biofyzikálních systémů speciální biosenzor. Ten odhalí přítomnost koronaviru nejen v tělních tekutinách, ale i na povrchu či ve vodě. Na rozdíl od náročného zjišťování protilátek v těle pacientů by unikátní biosenzor mohl objevovat přímo virové částice koronaviru.

Vyvíjené biodetekční systémy jsou založené na bázi takzvaných ultra-rezistentních polymerních povrchů. Technologie je přitom naprosto univerzální a dá se relativně jednoduše adaptovat na jiný typ detekované látky a jiné typy vzorků. Srdcem biosenzoru jsou výměnné polymerní biočipy, které je možné při negativní odezvě používat opakovaně.

Zdroj fotografie: Daniel Špaček. Jedná se o znázornění struktury funkčních ultra-rezistentních polymerních biočipů.

Pokud bude vývoj nového biočipu postupovat podle plánu, mohly by funkční prototypy vzniknout v řádu několika měsíců. V akademickém prostředí je možné zajistit výrobu stovek biočipů. K urychlenému vývoji přispívá i skutečnost, že se navrhovaný postup odvíjí z již existující spolupráce s Ochrannou službou Policie ČR. Ta byla zaměřena na vývoj přenosného biodetekčního systému pro rychlé odhalení patogenních látek v potravinách. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.