Ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR vyvíjí skupina Hany Lísalové z Oddělení optických a biofyzikálních systémů speciální biosenzor. Ten odhalí přítomnost koronaviru nejen v tělních tekutinách, ale i na povrchu či ve vodě. Na rozdíl od náročného zjišťování protilátek v těle pacientů by unikátní biosenzor mohl objevovat přímo virové částice koronaviru.
Vyvíjené biodetekční systémy jsou založené na bázi takzvaných ultra-rezistentních polymerních povrchů. Technologie je přitom naprosto univerzální a dá se relativně jednoduše adaptovat na jiný typ detekované látky a jiné typy vzorků. Srdcem biosenzoru jsou výměnné polymerní biočipy, které je možné při negativní odezvě používat opakovaně.
Pokud bude vývoj nového biočipu postupovat podle plánu, mohly by funkční prototypy vzniknout v řádu několika měsíců. V akademickém prostředí je možné zajistit výrobu stovek biočipů. K urychlenému vývoji přispívá i skutečnost, že se navrhovaný postup odvíjí z již existující spolupráce s Ochrannou službou Policie ČR. Ta byla zaměřena na vývoj přenosného biodetekčního systému pro rychlé odhalení patogenních látek v potravinách.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…