Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Českému filmu svítá na lepší časy

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Novela audiovizuálního zákona, jež má přinést větší podporu českému filmu, by měla být schválena do konce letošního roku. Podle návrhu zákona by novela měla už v příštím roce přinést do Státního fondu kinematografie sto osmdesát milionů korun navíc.

Navýšení fondu by mohlo znamenat podporu festivalů i větší investice do výroby českých filmů. „Zákon bude znamenat zásadní změnu a jsem rád, že přítomní zástupci filmařů a producentů zákon podporují a uvítali ho,“ řekl pro ČTK premiér Bohuslav Sobotka na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. „Byl bych velmi rád, kdyby ho do konce roku parlament schválil,“ dodal Sobotka.

Zákon by měl platit od nového roku a státní fond by měl mít k dispozici tři sta devadesát milionů korun. „Od roku 1993 je to největší částka, kterou bude možné rozdělit na podporu českého filmu, což je důležitý vklad do kulturní identity země,“ doplnil premiér. Zatímco loni byl rozpočet Státního fondu kinematografie asi sto devadesát milionů korun, letos se částka vyhoupla na dvě stě dvacet milionů. Státní fond kinematografie čerpá peníze hlavně z poplatků za televizní reklamy, z koruny z každé prodané vstupenky do kina a také z obchodu se staršími českými filmy.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.