České lesy se uzdravují. Přibylo v nich rekordní množství listnatých stromů

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Opatření Ministerstva zemědělství proti dopadům sucha v lesích a kůrovcové kalamitě tentokrát opravdu padla na úrodnou půdu. Intenzivní výsadba listnatých stromů, která přispívá k ozdravení lesů, přinesla první výsledky.

V českých lesích to opět šustí listím. Lesníci tam loni vysázeli rekordních 111,6 milionu listnáčů, zatímco sazenic smrků, které s oblibou napadá obávaný kůrovec, bylo pouhých 36,1 milionu. Poměr se tak v porovnání s rokem 2018, kdy bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a 33 milionů smrků, výrazně proměnil ve prospěch odolnějších listnatých stromů.

Nastartovali jsme dlouhodobý trend, kterým chceme dosáhnout toho, aby naše lesy byly druhově pestřejší, a tím i odolnější vůči škůdcům a změnám klimatu. Mezi nejčastěji vysazované listnáče patří buky, duby, lípy a javory,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Ten nyní připravuje také kompenzace pro vlastníky lesů, kde bylo nutné kůrovcové dříví vytěžit. Od 1. července budou moci vlastníci lesů nově žádat také o příspěvky na zřizování oplocenek a následnou péči o výsadbu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová