Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České domácnosti se učí šetřit vodou. Nejspořivější jsou obyvatelé Zlínského kraje

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Finanční úspora i reálná hrozba extrémního sucha – důvodů, proč šetřit vodou, je hned několik. Nová iniciativa s názvem Voda Limited připomíná nejsnadnější způsoby, jak na to a představuje i ty méně známé.

Podle statistik si průměrný Čech vystačí s 89 litry vody na osobu a den. Nejvyšší spotřebu sahající ke 108 litrům denně přitom mají Pražané. Jako nejspořivější se pak ukázali být obyvatelé Zlínského kraje, kteří spotřebují pouhých 76 litrů vody na osobu a den.

Mezi nejoblíbenější způsoby šetření patří duální splachování pro WC, která jsou samozřejmostí u všech novějších staveb a rekonstrukcí. Atraktivní jsou úsporné sprchy, které šetří vodu bez jakékoliv újmy na pohodlí. Svoji cestu do českých domácností si nacházejí také bezdotykové vodovodní baterie, které zajišťují, že voda teče jen ve chvíli, kdy je potřeba,“ říká Václav Kužílek ze společnosti GROHE, která se zaměřuje na poskytování inovativních vodních řešení.

Právě společnost GROHE spustila ve spolupráci se sdružením RHYME, které se zabývá edukací v oblasti hospodaření s vodou, novou kampaň s přiléhavým názvem Voda Limited. Cílem je upozornit na problematiku omezeného množství vody a šířit osvětu o možnostech její úspory. Ambasadorem projektu je známý influencer Karel Kovář alias Kovy, který na svém instagramovém účtu zdokumentoval, jaké to je mít denně k dispozici pouhých 70 litrů vody denně. Zároveň vybídl své fanoušky, aby se do výzvy pod hashtagem #zachranvoduchallenge také zapojili.

Kampaň Voda Limited nabízí konkrétní tipy, rady a výzvy, které pomohou plýtvání vodou předcházet. Od úsporných opatření při běžných činnostech, jako je čištění zubů nebo zalévání rostlin, až po snižování vodní stopy změnou spotřebitelského chování.

Zdroj: voda.limited; enviweb.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak efektivně utlumit chronickou bolest? Vědci vyvíjejí nové léky

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Plesiosauři žili také ve sladké vodě, potvrzuje objev v marocké Sahaře

Po dobu 4 měsíců můžete poměřit síly s IZS v darování krve, každá kapka se počítá

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…