Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České domácnosti se učí šetřit vodou. Nejspořivější jsou obyvatelé Zlínského kraje

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Finanční úspora i reálná hrozba extrémního sucha – důvodů, proč šetřit vodou, je hned několik. Nová iniciativa s názvem Voda Limited připomíná nejsnadnější způsoby, jak na to a představuje i ty méně známé.

Podle statistik si průměrný Čech vystačí s 89 litry vody na osobu a den. Nejvyšší spotřebu sahající ke 108 litrům denně přitom mají Pražané. Jako nejspořivější se pak ukázali být obyvatelé Zlínského kraje, kteří spotřebují pouhých 76 litrů vody na osobu a den.

Mezi nejoblíbenější způsoby šetření patří duální splachování pro WC, která jsou samozřejmostí u všech novějších staveb a rekonstrukcí. Atraktivní jsou úsporné sprchy, které šetří vodu bez jakékoliv újmy na pohodlí. Svoji cestu do českých domácností si nacházejí také bezdotykové vodovodní baterie, které zajišťují, že voda teče jen ve chvíli, kdy je potřeba,“ říká Václav Kužílek ze společnosti GROHE, která se zaměřuje na poskytování inovativních vodních řešení.

Právě společnost GROHE spustila ve spolupráci se sdružením RHYME, které se zabývá edukací v oblasti hospodaření s vodou, novou kampaň s přiléhavým názvem Voda Limited. Cílem je upozornit na problematiku omezeného množství vody a šířit osvětu o možnostech její úspory. Ambasadorem projektu je známý influencer Karel Kovář alias Kovy, který na svém instagramovém účtu zdokumentoval, jaké to je mít denně k dispozici pouhých 70 litrů vody denně. Zároveň vybídl své fanoušky, aby se do výzvy pod hashtagem #zachranvoduchallenge také zapojili.

Kampaň Voda Limited nabízí konkrétní tipy, rady a výzvy, které pomohou plýtvání vodou předcházet. Od úsporných opatření při běžných činnostech, jako je čištění zubů nebo zalévání rostlin, až po snižování vodní stopy změnou spotřebitelského chování.

Zdroj: voda.limited; enviweb.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…