Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České domácnosti se učí šetřit vodou. Nejspořivější jsou obyvatelé Zlínského kraje

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Finanční úspora i reálná hrozba extrémního sucha – důvodů, proč šetřit vodou, je hned několik. Nová iniciativa s názvem Voda Limited připomíná nejsnadnější způsoby, jak na to a představuje i ty méně známé.

Podle statistik si průměrný Čech vystačí s 89 litry vody na osobu a den. Nejvyšší spotřebu sahající ke 108 litrům denně přitom mají Pražané. Jako nejspořivější se pak ukázali být obyvatelé Zlínského kraje, kteří spotřebují pouhých 76 litrů vody na osobu a den.

Mezi nejoblíbenější způsoby šetření patří duální splachování pro WC, která jsou samozřejmostí u všech novějších staveb a rekonstrukcí. Atraktivní jsou úsporné sprchy, které šetří vodu bez jakékoliv újmy na pohodlí. Svoji cestu do českých domácností si nacházejí také bezdotykové vodovodní baterie, které zajišťují, že voda teče jen ve chvíli, kdy je potřeba,“ říká Václav Kužílek ze společnosti GROHE, která se zaměřuje na poskytování inovativních vodních řešení.

Právě společnost GROHE spustila ve spolupráci se sdružením RHYME, které se zabývá edukací v oblasti hospodaření s vodou, novou kampaň s přiléhavým názvem Voda Limited. Cílem je upozornit na problematiku omezeného množství vody a šířit osvětu o možnostech její úspory. Ambasadorem projektu je známý influencer Karel Kovář alias Kovy, který na svém instagramovém účtu zdokumentoval, jaké to je mít denně k dispozici pouhých 70 litrů vody denně. Zároveň vybídl své fanoušky, aby se do výzvy pod hashtagem #zachranvoduchallenge také zapojili.

Kampaň Voda Limited nabízí konkrétní tipy, rady a výzvy, které pomohou plýtvání vodou předcházet. Od úsporných opatření při běžných činnostech, jako je čištění zubů nebo zalévání rostlin, až po snižování vodní stopy změnou spotřebitelského chování.

Zdroj: voda.limited; enviweb.cz

Související články

Inspirace

Zlínská zoo šetří životní prostředí

Inspirace

Vyližto! Kampaň upozorňuje mladé na plýtvání potravinami

Byznys

Chystaný program ministerstva podpoří dotacemi šetření vody

Byznys

Společnost Toma odstartovala kampaň na obnovu studánek

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.