Na škuneru z roku 1908 jménem The Annette obeplouvá Monika Hertlová britské pobřeží a čistí vody a ostrovy od plastů. S manželem Stevem Greenem a dalšími dobrovolníky využívají ten nejekologičtější způsob dopravy – vítr, pádla a vlastní svaly.
Dvacetimetrovou plachetnici si pár koupil pro rodinná dobrodružství. Nakonec ji však využívá hlavně na zviditelnění problematiky plastů v oceánu a vyzývá k ochraně vodních ekosystémů. Iniciativa Clean Ocean Sailing se svým týmem dobrovolníků pořádá čisticí expedice okolo jižních britských ostrovů i do Biskajského zálivu. Vedle toho se lidé mohou zúčastnit také plaveb na kajacích, které je dopraví na ostrůvky při pobřeží, kde sbírají plasty a předávají je k dalšímu použití nebo k recyklaci. Povedlo se tak zlikvidovat již 50 tun odpadu.
Snahu páru vyzdvihl také premiér Boris Johnson, který mu udělil cenu Points of Light za vynikající dobrovolnickou práci v oblasti ochrany oceánů a přímořských oblastí. Steve a Monika reagovali žádostí o větší zapojení vlád do omezování znečištění planety. Volají po tlaku na firmy, aby se chovaly k přírodě zodpovědněji, a chtějí závazky k přechodu na obnovitelné energie či zvětšení chráněných oblastí. „Věříme, že obnova naší planety je obrovským úkolem a všichni společně se musíme snažit, abychom přírodě znovu navrátili rovnováhu. Každý jednotlivec, rodina, škola, podnik, organizace či vláda by měli hrát roli při obnově našeho světa,“ stojí v otevřeném dopise Clean Ocean Sailing.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…