Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češka získala ocenění od britského premiéra. Na stoleté plachetnici sbírá plasty z oceánu

2 minuty radosti
Zakladatelům iniciativy pomáhá tým dobrovolníků. Foto: Clean Ocean Sailing

Na škuneru z roku 1908 jménem The Annette obeplouvá Monika Hertlová britské pobřeží a čistí vody a ostrovy od plastů. S manželem Stevem Greenem a dalšími dobrovolníky využívají ten nejekologičtější způsob dopravy – vítr, pádla a vlastní svaly.

Dvacetimetrovou plachetnici si pár koupil pro rodinná dobrodružství. Nakonec ji však využívá hlavně na zviditelnění problematiky plastů v oceánu a vyzývá k ochraně vodních ekosystémů. Iniciativa Clean Ocean Sailing se svým týmem dobrovolníků pořádá čisticí expedice okolo jižních britských ostrovů i do Biskajského zálivu. Vedle toho se lidé mohou zúčastnit také plaveb na kajacích, které je dopraví na ostrůvky při pobřeží, kde sbírají plasty a předávají je k dalšímu použití nebo k recyklaci. Povedlo se tak zlikvidovat již 50 tun odpadu.

Clean Ocean Sailing
Stará plachetnice je dopravním prostředkem a zároveň symbolem. Foto: Clean Ocean Sailing

Snahu páru vyzdvihl také premiér Boris Johnson, který mu udělil cenu Points of Light za vynikající dobrovolnickou práci v oblasti ochrany oceánů a přímořských oblastí. Steve a Monika reagovali žádostí o větší zapojení vlád do omezování znečištění planety. Volají po tlaku na firmy, aby se chovaly k přírodě zodpovědněji, a chtějí závazky k přechodu na obnovitelné energie či zvětšení chráněných oblastí. „Věříme, že obnova naší planety je obrovským úkolem a všichni společně se musíme snažit, abychom přírodě znovu navrátili rovnováhu. Každý jednotlivec, rodina, škola, podnik, organizace či vláda by měli hrát roli při obnově našeho světa,“ stojí v otevřeném dopise Clean Ocean Sailing.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Nejbezpečnější evropské země, do kterých lze v roce 2023 cestovat

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…