Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češka získala ocenění od britského premiéra. Na stoleté plachetnici sbírá plasty z oceánu

2 minuty radosti
Zakladatelům iniciativy pomáhá tým dobrovolníků. Foto: Clean Ocean Sailing

Na škuneru z roku 1908 jménem The Annette obeplouvá Monika Hertlová britské pobřeží a čistí vody a ostrovy od plastů. S manželem Stevem Greenem a dalšími dobrovolníky využívají ten nejekologičtější způsob dopravy – vítr, pádla a vlastní svaly.

Dvacetimetrovou plachetnici si pár koupil pro rodinná dobrodružství. Nakonec ji však využívá hlavně na zviditelnění problematiky plastů v oceánu a vyzývá k ochraně vodních ekosystémů. Iniciativa Clean Ocean Sailing se svým týmem dobrovolníků pořádá čisticí expedice okolo jižních britských ostrovů i do Biskajského zálivu. Vedle toho se lidé mohou zúčastnit také plaveb na kajacích, které je dopraví na ostrůvky při pobřeží, kde sbírají plasty a předávají je k dalšímu použití nebo k recyklaci. Povedlo se tak zlikvidovat již 50 tun odpadu.

Clean Ocean Sailing
Stará plachetnice je dopravním prostředkem a zároveň symbolem. Foto: Clean Ocean Sailing

Snahu páru vyzdvihl také premiér Boris Johnson, který mu udělil cenu Points of Light za vynikající dobrovolnickou práci v oblasti ochrany oceánů a přímořských oblastí. Steve a Monika reagovali žádostí o větší zapojení vlád do omezování znečištění planety. Volají po tlaku na firmy, aby se chovaly k přírodě zodpovědněji, a chtějí závazky k přechodu na obnovitelné energie či zvětšení chráněných oblastí. „Věříme, že obnova naší planety je obrovským úkolem a všichni společně se musíme snažit, abychom přírodě znovu navrátili rovnováhu. Každý jednotlivec, rodina, škola, podnik, organizace či vláda by měli hrát roli při obnově našeho světa,“ stojí v otevřeném dopise Clean Ocean Sailing.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Ranní rutina zlepšuje zdraví mozku. Seznamte se s tipy neurovědců pro zdravější rána

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…