Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Evoluce si dokáže poradit se znečištěním. Mikrobi se adaptují na jezení plastů

Ilustrační foto: Unsplash

Živé organismy v oceánech a půdě napříč zeměkoulí se podle studie vědců z Technologické univerzity Chalmers naučily jíst plasty. Ukázalo se, že dokážou rozložit dokonce deset jejich typů. Tyto schopnosti vykazoval jeden ze čtyř zkoumaných mikrobů.

Výzkum analyzoval vzorky environmentální DNA ze stovek míst po celém světě. Vědci pomocí počítačového modelování hledali mikrobiální enzymy s potenciálem degradovat plasty, které pak porovnali se znečištěním plasty napříč zeměmi a oceány. Zjistili že na místech, kde se vyskytuje nejvíce plastového odpadu, nalezli nejvíce enzymů, které je dokážou rozkládat. „Jde o významnou ukázku toho, jak příroda odpovídá na tlak, který na ni vytváříme,“ říká Aleksej Zeleziak, docent systémové biologie na Univerzitě Chalmers. Téměř 60 procent z nich nezapadá do žádné známé kategorie, což naznačuje, že rozkládají plasty dosud neznámým způsobem.

Celkem bylo odhaleno 30 000 enzymů s velmi podobnými proteiny, které mají potenciál rozkládat desítku nejčastěji používaných plastů. Jejich množství v oceánech stoupalo s hloubkou, kde je také více znečištění. V půdě se zase častěji ukládají plasty s obsahem ftalátů, s nimiž si dokázaly poradit enzymy, které se vyskytovaly ve větší míře právě v půdních vzorcích. „V současné době je o enzymech rozkládajících plasty známo velmi málo a nečekali jsme, že jich najdeme tak velké množství napříč tolika různými mikroby a environmentálními stanovišti,“ vysvětluje Jan Zrimec, první autor studie a pracovník Národního biologického ústavu ve Slovinsku.

Vědci se budou snažit svého objevu využít v boji s plastovým odpadem, který planetu hyzdí. Dalším krokem bude testování nejslibnějších enzymů v laboratoři a zkoumání jejich vlastností a toho, do jaké míry dokáží plasty rozložit. Poté budou vědci hledat cestu, jak vyvinout mikrobiální komunity, které budou schopné si poradit s konkrétními typy polymerů.

Zdroj: Chalmers, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Svého dárce kostní dřeně nenajde každý čtvrtý vážně nemocný, říká zakladatelka Náboru hrdinů Martina Chmelová

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…