Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Evoluce si dokáže poradit se znečištěním. Mikrobi se adaptují na jezení plastů

Ilustrační foto: Unsplash

Živé organismy v oceánech a půdě napříč zeměkoulí se podle studie vědců z Technologické univerzity Chalmers naučily jíst plasty. Ukázalo se, že dokážou rozložit dokonce deset jejich typů. Tyto schopnosti vykazoval jeden ze čtyř zkoumaných mikrobů.

Výzkum analyzoval vzorky environmentální DNA ze stovek míst po celém světě. Vědci pomocí počítačového modelování hledali mikrobiální enzymy s potenciálem degradovat plasty, které pak porovnali se znečištěním plasty napříč zeměmi a oceány. Zjistili že na místech, kde se vyskytuje nejvíce plastového odpadu, nalezli nejvíce enzymů, které je dokážou rozkládat. „Jde o významnou ukázku toho, jak příroda odpovídá na tlak, který na ni vytváříme,“ říká Aleksej Zeleziak, docent systémové biologie na Univerzitě Chalmers. Téměř 60 procent z nich nezapadá do žádné známé kategorie, což naznačuje, že rozkládají plasty dosud neznámým způsobem.

Celkem bylo odhaleno 30 000 enzymů s velmi podobnými proteiny, které mají potenciál rozkládat desítku nejčastěji používaných plastů. Jejich množství v oceánech stoupalo s hloubkou, kde je také více znečištění. V půdě se zase častěji ukládají plasty s obsahem ftalátů, s nimiž si dokázaly poradit enzymy, které se vyskytovaly ve větší míře právě v půdních vzorcích. „V současné době je o enzymech rozkládajících plasty známo velmi málo a nečekali jsme, že jich najdeme tak velké množství napříč tolika různými mikroby a environmentálními stanovišti,“ vysvětluje Jan Zrimec, první autor studie a pracovník Národního biologického ústavu ve Slovinsku.

Vědci se budou snažit svého objevu využít v boji s plastovým odpadem, který planetu hyzdí. Dalším krokem bude testování nejslibnějších enzymů v laboratoři a zkoumání jejich vlastností a toho, do jaké míry dokáží plasty rozložit. Poté budou vědci hledat cestu, jak vyvinout mikrobiální komunity, které budou schopné si poradit s konkrétními typy polymerů.

Zdroj: Chalmers, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…