2 minuty radosti Populární českou loutkovou postavu čeká veliké dobrodružství. Hurvínek ve zmenšené skleněné podobě se na přelomu června a července proletí vesmírem. Vypraví se tam na palubě družice Planetum1, kterou by měla na oběžnou dráhu vynést raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vizionáře a vesmírného průkopníka Elona Muska.
Družice, ve které Hurvínek poletí, patří do třídy družic složených z kostek o rozměrech deset centimetrů. Proto se pro účely této cesty musel vyrobit Hurvínek speciální. Jedná se o dvoucentimetrovou skleněnou figurku vytvořenou ve sklářské dílně Košler. „Spejbl a Hurvínek jsou hvězdami nejen na pódiu našeho divadla, ale jsou po nich pojmenovány i dvě skutečné malé planetky, nebo chcete-li hvězdy. Nyní bude mít Hurvínek šanci podívat se na ně z paluby družice, která vystoupá do stratosféry naší planety,“ řekla Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka. Nejedná se přitom o první českou pohádkovou postavu, která provede výlet do vesmíru. Už dříve se tam podíval třeba Krtek.
Družice s Hurvínkem bude během své mise obíhat přibližně 550 km nad povrchem Země a bude sloužit zejména k výukovým účelům. Řídicí centrum umístěné v pražském planetáriu bude přijímat školní exkurze a pořádat workshopy. Žáci budou mít možnost s družicí komunikovat, získávat data o průběhu letu či pořizovat snímky z oběžné dráhy.
Zdroj: České noviny
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…




Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat
Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…