Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká republika má předpoklady k ekonomickému růstu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera má česká ekonomika dobré předpoklady k tomu, aby patřila v rámci Evropy k těm rychleji rostoucím. Země je relativně mírně zadlužená a má vybudovaný stabilní finanční sektor.

Podle zpráv EU se Česká republika řadí k těm, které mají v příštím roce atakovat tříprocentní tempo růstu. Kromě České republiky sem patří Irsko, Malta, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Letos se stala Česká republika třetí nejrychleji rostoucí ekonomikou v EU. Lépe na tom bylo jen Irsko, které míří na 7 procentní růst, a Malta.

Podle odhadů může růst České republiky letos dosáhnout až 4,5 %, v dalším roce se má pohybovat okolo 2,8 %. Ekonomice Česka v letošním roce výrazně pomohlo čerpání příspěvků a dotací z Evropské unie.

Guvernér ČNB pro ČTK uvedl, že oproti jiným evropským zemím je česká ekonomika makroekonomicky rovnovážná, má vlastní stabilní měnu a nepotýká se s výraznými dluhy. Finanční a bankovní sektor je zdravý a odolný vůči šokům.

Podle českého statistického úřadu rostl hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí roku 2015 v České republice o 3,9 %, ve druhém čtvrtletí o 4,4 % a ve třetím čtvrtletí o 4,3 %. Hrubý domácí produkt představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území.

Zdroj: ČTK

Související články

Byznys

České ekonomice se i nadále daří

Byznys

Řecká ekonomika se začíná probouzet

Byznys

Češi si v průměru vydělají 25 500 korun měsíčně, což je o 583 korun více než loni

Byznys

Česká ekonomika roste. Vzestup se očekává i v dalších dvou letech

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.