Omezit vznik odpadu a dát použitým věcem druhou šanci. Zatímco v Praze či Ostravě už jsou pro odkládání nepoužívaných věcí re-use centra, například v Třebíči se podobné místo teprve připravuje. „Co pro někoho je již nepotřebné, a je funkční, tak druhý může využít a neskončí to na skládce nebo ve spalovně,“ řekl Pavel Gregor ze Svazu obcí pro komunální služby.
Množství odpadu ve městech stále roste, přičemž často se do popelnic dostávají i věci, které jsou stále funkční. Například v Praze proto vznikl web Nevyhazuj to, kam zaměstnanci re-use center umisťují věci, které jim lidé přivezli. Díky tomu mohou najít nové majitele a dál sloužit.
Podobná centra již fungují také například v Brně či Ostravě. Další se pak chystá v polovině příštího roku zprovoznit také město Třebíč, kde bude místo sloužit také dalším obcím v regionu. „Místo bude dávat druhou šanci elektrospotřebičům, nábytku a dalším věcem,“ dodal třebíčský radní Jan Burda.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…