Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká re-use centra dávají použitým věcem nový život

Zdroj fotografie: archiv MHMP

Omezit vznik odpadu a dát použitým věcem druhou šanci. Zatímco v Praze či Ostravě už jsou pro odkládání nepoužívaných věcí re-use centra, například v Třebíči se podobné místo teprve připravuje. „Co pro někoho je již nepotřebné, a je funkční, tak druhý může využít a neskončí to na skládce nebo ve spalovně,“ řekl Pavel Gregor ze Svazu obcí pro komunální služby.

Pražské re-use centrum funguje od října letošního roku. Zdroj: archiv MHMP

Množství odpadu ve městech stále roste, přičemž často se do popelnic dostávají i věci, které jsou stále funkční. Například v Praze proto vznikl web Nevyhazuj to, kam zaměstnanci re-use center umisťují věci, které jim lidé přivezli. Díky tomu mohou najít nové majitele a dál sloužit.

Zdroj fotografie: archiv MHMP

Podobná centra již fungují také například v Brně či Ostravě. Další se pak chystá v polovině příštího roku zprovoznit také město Třebíč, kde bude místo sloužit také dalším obcím v regionu. „Místo bude dávat druhou šanci elektrospotřebičům, nábytku a dalším věcem,“ dodal třebíčský radní Jan Burda.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.