Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká jabloň má šanci na mezinárodní úspěch. Podpořte ji v hlasování i vy

Autor fotografie: Marek Olbrzymek

Na začátku února odstartovala již tradiční soutěž Evropský strom roku. Mezinárodního klání o nejzajímavější strom starého kontinentu se účastní i česká jabloň z Machova na Náchodsku. Veřejnost ji může podpořit svými hlasy do konce měsíce.

Teprve sedmdesátiletá jabloň roste na zahrádce hospody u Lidmanů v Machovské Lhotě. Loni na podzim vyhrála s velkým náskokem titul o nejoblíbenější strom České republiky. Mezi staletými duby a mohutnými lípami je v historii české i evropské soutěže nejmladším a nejspíše i nejmenším finalistou.

České jabloni konkurují stromy z Belgie, Bulharska, Francie a dalších evropských zemí. Ankety se účastní celkem 14 stromů a vítěz bude slavnostně vyhlášen 17. března v Bruselu. Soutěž už od roku 2011 pořádá organizace Environmental Partnership Association.

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…