Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká hlava 2014 míří k biochemikovi Emilu Palečkovi. První na světě objasnil chování DNA při kontaktu s elektrodami

Cenu Česká hlava 2014, kterou uděluje vláda ČR, získá 84letý biochemik, profesor Emil Paleček. Jako první na světě dokázal, že DNA je možné analyzovat elektrochemickými metodami. Paleček je nositelem řady vyznamenání, přičemž dosud publikoval více než 300 prací a jeho celoživotní dílo vešlo do učebnic biofyziky a molekulární biologie.

Česká hlava, nejvýznamnější české vědecké ocenění udělované od roku 2005 vládou, bývá přirovnávána k české Nobelově ceně. Paleček Českou hlavu získá za položení základů elektrochemie nukleových kyselin. Tento český vědec totiž jako první na světě dokázal, že DNA je možné analyzovat elektrochemickými metodami. Na to, jak se DNA chová při kontaktu s elektrodami, přitom přišel již během svých studií. Reakce mohou být v budoucnu šířeji využity při diagnostice rakoviny.

Emil Paleček uspěl mezi dalšími významnými kandidáty nominovanými různými institucemi, za všechny zmiňme jména jako Bohdan Pomahač (světoznámý plastický chirurg), Václav Hořejší (imunolog), Bedřich Moldan (geochemik) nebo Jaromír Růžička (jaderný chemik, profesor na Washingtonské univerzitě). S cenou je spjata finanční odměna jeden milion korun.

Emil Paleček, jenž letos oslavil 84 let, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, od roku 1955 dosud pracuje v Biofyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Zakládající člen Bioelectrochemical Society a Učené společnosti ČR během své vědecké kariéry publikoval více než 300 prací s vysokým citačním indexem. Je nositelem řady vyznamenání, mezi ta nejnovější patří Cena Metrohm ČR za celoživotní přínos, kterou získal 12. února letošního roku.

Zdroj: ČTK, FOTO: Vít Šimánek

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.