Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká hlava 2014 míří k biochemikovi Emilu Palečkovi. První na světě objasnil chování DNA při kontaktu s elektrodami

Cenu Česká hlava 2014, kterou uděluje vláda ČR, získá 84letý biochemik, profesor Emil Paleček. Jako první na světě dokázal, že DNA je možné analyzovat elektrochemickými metodami. Paleček je nositelem řady vyznamenání, přičemž dosud publikoval více než 300 prací a jeho celoživotní dílo vešlo do učebnic biofyziky a molekulární biologie.

Česká hlava, nejvýznamnější české vědecké ocenění udělované od roku 2005 vládou, bývá přirovnávána k české Nobelově ceně. Paleček Českou hlavu získá za položení základů elektrochemie nukleových kyselin. Tento český vědec totiž jako první na světě dokázal, že DNA je možné analyzovat elektrochemickými metodami. Na to, jak se DNA chová při kontaktu s elektrodami, přitom přišel již během svých studií. Reakce mohou být v budoucnu šířeji využity při diagnostice rakoviny.

Emil Paleček uspěl mezi dalšími významnými kandidáty nominovanými různými institucemi, za všechny zmiňme jména jako Bohdan Pomahač (světoznámý plastický chirurg), Václav Hořejší (imunolog), Bedřich Moldan (geochemik) nebo Jaromír Růžička (jaderný chemik, profesor na Washingtonské univerzitě). S cenou je spjata finanční odměna jeden milion korun.

Emil Paleček, jenž letos oslavil 84 let, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, od roku 1955 dosud pracuje v Biofyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Zakládající člen Bioelectrochemical Society a Učené společnosti ČR během své vědecké kariéry publikoval více než 300 prací s vysokým citačním indexem. Je nositelem řady vyznamenání, mezi ta nejnovější patří Cena Metrohm ČR za celoživotní přínos, kterou získal 12. února letošního roku.

Zdroj: ČTK, FOTO: Vít Šimánek

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Nechce se vám cvičit a cítíte se provinile? Evoluční biologové mají vysvětlení, které vás uklidní

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …