Česká firma proměňuje zbytkový materiál v designové kousky

Společnost během své krátké existence už vytvořila designová světla z plastů přebývajících z výroby dopravních značek. Zdroj: Contiqua (www.contiqua.co)

Plýtvání a vyhazování využitelných věcí jsou témata, která se v současnosti velmi často probírají. Díky tomu vzniká řada nápadů, jak zbytečnému vyhazování věcí zabránit či je alespoň smysluplně využít. S takovým přišla i česká start-upová firma Contiqua.

„Byl jsem jednou v místě, kde se vyrábí dopravní značky, a všiml jsem si koše plného odpadních plastů z nich. Řekl jsem si, že to takhle nemůžu nechat, z toho se přece musí dát něco vyrobit,” popsal zrod myšlenky pro Český rozhlas zakladatel firmy Contiqua Jindřich Fialka.

Psal se rok 2013 a Fialka byl se svým nápadem teprve na začátku. Měl však jasno v tom, že chce dát přebývajícímu materiálu, který by se jinak vyhodil, nový život. Oslovil české designery a pokusil se svou myšlenku s jejich pomocí zrealizovat. Podařilo se.

Projekt zaujal natolik, že Contiquu začaly oslovovat samy firmy, které měly zájem o spolupráci. Mnohdy si firmy nechaly vyrobit nějaký předmět ze zbytkového materiálu, který samy vyprodukovaly. Výsledný produkt pak slouží třeba jako upomínkový předmět pro zaměstnance nebo jako propagační materiál.

Společnost během své krátké existence už vytvořila designová světla z plastů přebývajících z výroby dopravních značek nebo náušnice z odpadního dřeva vznikajícího při výrobě klavírů Petrof. Produkty nejsou zajímavé jen z ekologického hlediska, ale díky původu materiálu nabízejí přidanou hodnotu v podobě příběhu, jenž se za jejich výrobou skrývá.

Zdroj: www.ihned.cz

Autor článku

Kristýna Motlová