Česká divadla své fanoušky neopouští. V době epidemie hrají online

Zdroj fotografií: freepik.com

Když nemůžeme za kulturou, přijde kultura za námi. I když divadla zůstávají nadále uzavřená, divadelníci si našli cestu, jak výluku představení Čechům vynahradit. Každý fanoušek kultury si může vybrat z několika divadel a divadelních her, pohodlně se usadit přímo u sebe doma a sledovat online streamy a záznamy představení. Videa jsou většinou zdarma, kdokoli ale chce, může herce a divadla podpořit finančním příspěvkem.

Do online streamování svých představení se zapojilo například Národní divadlo, Divadlo na Vinohradech, Cirk La Putyka, Dejvické divadlo a desítky dalších ze všech koutů České republiky. „Žijeme ve zvláštní, pro nás úplně neznámé, situaci. Nechceme si stěžovat, protože jsme všichni na jedné lodi. Držme se a spojme síly, pojďme se navzdory všemu vidět alespoň online, když už nemůžeme divadelní zážitky sdílet naživo. Nejen pro nás, kteří v divadle pracujeme, začíná nová doba,“ řekl k aktuální situaci ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský.

Odkazy na konkrétní záznamy představení je možné najít přímo na webových stránkách divadel, na portále i-divadlo.cz nebo pak vybraná videa na Mall.tv jako součást série #kulturažije. Spoustu představení lze najít také živě na YouTube nebo na profilech divadel na Facebooku. Mezi tyto živé přenosy patří například improvizovaná představení ostravského Divadla Mír, divadlo Husa na provázku pak svým fanouškům nabízí předčítání Dekameronu. Čtení a podcast pro své diváky a posluchače připravuje také Divadlo Pod Palmovkou.

Záznamy a živé streamy je možné sledovat zdarma, kdo chce ale divadelníkům přispět, může například prostřednictvím dárcovské platformy Donio.cz nebo jiným způsobem dle informací a možností konkrétního divadla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Kriticky ohrožení ptáci zahnízdili na moravských mokřadech

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura