Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká divadla své fanoušky neopouští. V době epidemie hrají online

Zdroj fotografií: freepik.com

Když nemůžeme za kulturou, přijde kultura za námi. I když divadla zůstávají nadále uzavřená, divadelníci si našli cestu, jak výluku představení Čechům vynahradit. Každý fanoušek kultury si může vybrat z několika divadel a divadelních her, pohodlně se usadit přímo u sebe doma a sledovat online streamy a záznamy představení. Videa jsou většinou zdarma, kdokoli ale chce, může herce a divadla podpořit finančním příspěvkem.

Do online streamování svých představení se zapojilo například Národní divadlo, Divadlo na Vinohradech, Cirk La Putyka, Dejvické divadlo a desítky dalších ze všech koutů České republiky. „Žijeme ve zvláštní, pro nás úplně neznámé, situaci. Nechceme si stěžovat, protože jsme všichni na jedné lodi. Držme se a spojme síly, pojďme se navzdory všemu vidět alespoň online, když už nemůžeme divadelní zážitky sdílet naživo. Nejen pro nás, kteří v divadle pracujeme, začíná nová doba,“ řekl k aktuální situaci ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský.

Odkazy na konkrétní záznamy představení je možné najít přímo na webových stránkách divadel, na portále i-divadlo.cz nebo pak vybraná videa na Mall.tv jako součást série #kulturažije. Spoustu představení lze najít také živě na YouTube nebo na profilech divadel na Facebooku. Mezi tyto živé přenosy patří například improvizovaná představení ostravského Divadla Mír, divadlo Husa na provázku pak svým fanouškům nabízí předčítání Dekameronu. Čtení a podcast pro své diváky a posluchače připravuje také Divadlo Pod Palmovkou.

Záznamy a živé streamy je možné sledovat zdarma, kdo chce ale divadelníkům přispět, může například prostřednictvím dárcovské platformy Donio.cz nebo jiným způsobem dle informací a možností konkrétního divadla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.