Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi učí Mongoly, jak se starat o lesy

2 minuty radosti
Foto: Mendelova univerzita v Brně

Pomáháme dělat naši planetu lepším místem k životu. Vědci z Brna se nyní dělí o své znalosti s Mongolskem. Prostřednictvím mezinárodního projektu se podílejí na zlepšení stavu tamních lesů.

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně vedou celkem jedenáct vysokých škol z celého světa v expertních aktivitách zaměřených na udržitelné hospodaření v mongolské krajině. Svými znalostmi podporují tamní lesnictví, které je na velmi nízké úrovni. Mongolové se totiž potýkají s nedostatkem odborníků i úbytkem a devastací lesních porostů. Projekt STREAM s rozpočtem téměř 20 milionů korun byl pod záštitou Evropské komise a dalších partnerů zahájen letos v květnu.

Nejedná se přitom o úplnou novinku. Vědci z Lesnické a dřevařské fakulty se výzkumu mongolských lesů věnují od roku 2009. Místním předávají principy udržitelného lesního hospodaření, učí je významu lesa pro udržení permafrostu a vody v krajině a pomáhají s dalšími odbornými činnostmi. Čeští vědci také v Mongolsku založili výzkumné plochy, na kterých studenti měří vlhkost půdy a sledují vliv pastvy na přirozené zmlazení, vitalitu lesa a dynamiku vegetace.

Spolupráce s Mongolskem probíhá už od roku 2009. Foto: Mendelova univerzita v Brně

„Česká republika prostřednictvím dobře zavedené Mendelovy univerzity již mnoho let spolupracuje s mongolskými institucemi na plánování lesního hospodářství a poskytuje vzdělání mongolským odborníkům na ekologii lesů a krajiny. Odborné znalosti, které poskytne konsorcium ve spolupráci s mongolskými institucemi, posílí výzkumnou a vzdělávací složku projektu STREAM,“ uvedl při podpisu projektu velvyslanec České republiky v Mongolsku Jiří Brodský.

Iniciativa STREAM si do roku 2024 klade za cíl přispět k implementaci inovativních a dlouhodobě udržitelných principů hospodaření v mongolské krajině s ohledem na výzvy spojené s problematikou potravinového systému a klimatickými změnami. Jedná se o test partnerské spolupráce pro budoucí ještě rozsáhlejší rozvojový projekt tohoto typu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…