Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi učí Mongoly, jak se starat o lesy

2 minuty radosti
Foto: Mendelova univerzita v Brně

Pomáháme dělat naši planetu lepším místem k životu. Vědci z Brna se nyní dělí o své znalosti s Mongolskem. Prostřednictvím mezinárodního projektu se podílejí na zlepšení stavu tamních lesů.

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně vedou celkem jedenáct vysokých škol z celého světa v expertních aktivitách zaměřených na udržitelné hospodaření v mongolské krajině. Svými znalostmi podporují tamní lesnictví, které je na velmi nízké úrovni. Mongolové se totiž potýkají s nedostatkem odborníků i úbytkem a devastací lesních porostů. Projekt STREAM s rozpočtem téměř 20 milionů korun byl pod záštitou Evropské komise a dalších partnerů zahájen letos v květnu.

Nejedná se přitom o úplnou novinku. Vědci z Lesnické a dřevařské fakulty se výzkumu mongolských lesů věnují od roku 2009. Místním předávají principy udržitelného lesního hospodaření, učí je významu lesa pro udržení permafrostu a vody v krajině a pomáhají s dalšími odbornými činnostmi. Čeští vědci také v Mongolsku založili výzkumné plochy, na kterých studenti měří vlhkost půdy a sledují vliv pastvy na přirozené zmlazení, vitalitu lesa a dynamiku vegetace.

Spolupráce s Mongolskem probíhá už od roku 2009. Foto: Mendelova univerzita v Brně

„Česká republika prostřednictvím dobře zavedené Mendelovy univerzity již mnoho let spolupracuje s mongolskými institucemi na plánování lesního hospodářství a poskytuje vzdělání mongolským odborníkům na ekologii lesů a krajiny. Odborné znalosti, které poskytne konsorcium ve spolupráci s mongolskými institucemi, posílí výzkumnou a vzdělávací složku projektu STREAM,“ uvedl při podpisu projektu velvyslanec České republiky v Mongolsku Jiří Brodský.

Iniciativa STREAM si do roku 2024 klade za cíl přispět k implementaci inovativních a dlouhodobě udržitelných principů hospodaření v mongolské krajině s ohledem na výzvy spojené s problematikou potravinového systému a klimatickými změnami. Jedná se o test partnerské spolupráce pro budoucí ještě rozsáhlejší rozvojový projekt tohoto typu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Děsivé dýně i bez vyřezávání. Kalifornská farma je pěstuje ve formách s obličeji

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Známe příčinou neurodegenerativních onemocnění. Zjištění přináší naději na léčbu

Šťastny ať jsou všechny bytosti. Odkaz manželů Tomášových je stále živý

Inspirativní rozhovor

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Přečtěte si rozhovor s Eliškou Vafkovou, zakladatelkou psího hospice Dejte nám šanci.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…