Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi souhlasí: tuzemské školy jsou kvalitní

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle výsledků šetření o kvalitě vzdělávání v tuzemských školách, které na podzim uskutečnili odborníci z Centra pro výzkum veřejného mínění, nejlépe respondenti vnímají gymnázia a základní školy, naopak hůře hodnotí střední odborná učiliště.

Otázky zkoumaly názory české veřejnosti na úroveň vzdělávání na školách, jak lidé hodnotí příspěvek škol k profesnímu životu a jak se ve vzdělávacím systému daří rozvíjet schopnosti studentů. Čeští občané hodnotí podle výsledků výzkumu kvalitu vzdělávání ve vybraných typech škol poměrně pozitivně. Nejméně polovina lidí je přesvědčena o dobré kvalitě výuky na všech typech škol, přičemž nejlépe lidé vnímají vzdělávání na základních školách, u nichž podíl kladných odpovědí sahá téměř ke třem čtvrtinám. Podobně příznivě hodnotili respondenti gymnázia a vysoké školy.

Kritičtější jsou občané ke středním i vyšším odborným školám. „Výuku na středních odborných školách s maturitou hodnotilo kladně asi šedesát procent respondentů, výuku na vyšších odborných školách také asi šedesát procent respondentů a jen o málo více než polovina dotázaných považuje za dobrou úroveň vzdělávání na středních odborných učilištích,“ uvedli výzkumníci ve zprávě.

Kromě úrovně vzdělávání se výzkumníci zaměřili také na vlastnosti, které školy pomáhají u žáků rozvíjet. Obecně se Češi shodli na tom, že se školám při rozvoji znalostí u studentů daří a napomáhají tak úspěšnému růstu žáků i jejich kompetencí. Jedná se především o rozvoj sebedůvěry, samostatnosti, orientace ve společnosti či tvořivosti a schopnosti vystupovat před lidmi. Na druhou stranu české školy dle výsledků nepodporují rozvoj kázně a disciplíny s morálními hodnotami.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…