Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi souhlasí: tuzemské školy jsou kvalitní

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle výsledků šetření o kvalitě vzdělávání v tuzemských školách, které na podzim uskutečnili odborníci z Centra pro výzkum veřejného mínění, nejlépe respondenti vnímají gymnázia a základní školy, naopak hůře hodnotí střední odborná učiliště.

Otázky zkoumaly názory české veřejnosti na úroveň vzdělávání na školách, jak lidé hodnotí příspěvek škol k profesnímu životu a jak se ve vzdělávacím systému daří rozvíjet schopnosti studentů. Čeští občané hodnotí podle výsledků výzkumu kvalitu vzdělávání ve vybraných typech škol poměrně pozitivně. Nejméně polovina lidí je přesvědčena o dobré kvalitě výuky na všech typech škol, přičemž nejlépe lidé vnímají vzdělávání na základních školách, u nichž podíl kladných odpovědí sahá téměř ke třem čtvrtinám. Podobně příznivě hodnotili respondenti gymnázia a vysoké školy.

Kritičtější jsou občané ke středním i vyšším odborným školám. „Výuku na středních odborných školách s maturitou hodnotilo kladně asi šedesát procent respondentů, výuku na vyšších odborných školách také asi šedesát procent respondentů a jen o málo více než polovina dotázaných považuje za dobrou úroveň vzdělávání na středních odborných učilištích,“ uvedli výzkumníci ve zprávě.

Kromě úrovně vzdělávání se výzkumníci zaměřili také na vlastnosti, které školy pomáhají u žáků rozvíjet. Obecně se Češi shodli na tom, že se školám při rozvoji znalostí u studentů daří a napomáhají tak úspěšnému růstu žáků i jejich kompetencí. Jedná se především o rozvoj sebedůvěry, samostatnosti, orientace ve společnosti či tvořivosti a schopnosti vystupovat před lidmi. Na druhou stranu české školy dle výsledků nepodporují rozvoj kázně a disciplíny s morálními hodnotami.

Související články

Společnost

Člověk v tísni odstartoval sbírku na podporu vzdělávání v Česku

Inspirace

Spánek či manželství pomáhají předcházet srdečním chorobám

Společnost

Odborník na čokoládu z Cambridge

Ze světa

Penny z každé jízdy pomáhá mladistvým

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.