Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi pijí na festivalech jinack. Vratné kelímky ušetřily přes tisíc tun odpadu

Ilustrační foto: Pexels

České i zahraniční festivaly jsou o krok ohleduplnější k životnímu prostředí díky firmě NickNack. Společnost již deset let vyrábí vratné kelímky z tvrzeného plastu, které pomáhají redukovat plastový odpad nejen na hudebních akcích.

Bratři Hanákovi založili firmu v roce 2010. Inspirovali se na německých festivalech, kde se díky systému zálohovaných kelímků efektivně dařilo snížit množství odpadu z plastových kelímků od piva. Kelímky NickNack se rychle uchytily na největších českých a slovenských festivalech a po nich následovaly i české zoologické zahrady, sportovní a hudební kluby či samotná města.

Kromě praktického a ekologického využití fungují kelímky navíc i jako suvenýry z akcí, které nemusí jen ležet na poličce. „Každý rok pošleme do oběhu zhruba 600 tisíc kelímků, z toho se nám jedna čtvrtina nevrátí,” uvedl jeden ze současných čtyř společníků firmy Michal Hanák. NickNack se postupně stal synonymem pro vratný kelímek a je patentovaný v celé Evropské unii. Za dobu své existence se firmě podařilo ušetřit již přes tisíc tun plastového odpadu. Nově navíc vyrábí kromě klasických půllitrů i zálohované kelímky na horké nápoje či panáky a těší se zájmu pořadatelů akcí po celé Evropě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…