Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi patří v Evropě k nejčistotnějším národům

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Osobní hygienu jako mytí těla a vlasů, čištění zubů nebo holení, považuje za důležitou šestasedmdesát procent Čechů. Hygieně navíc v Česku věnujeme v porovnání s jinými zeměmi hodně času.

Podle průzkumu od společnosti GfK, který zjišťoval hygienické návyky v několika evropských státech, se Češi řadí mezi nejčistotnější Evropany. Dokazuje to například fakt, že šestasedmdesát procent Čechů považuje osobní hygienu za velmi důležitou a tři pětiny lidí jí věnují více než půl hodiny denně. Na vyšších příčkách se s Českou republikou umístili například Poláci, spodní místa obsadili Norové nebo Nizozemci.

Výsledky průzkumu na obyvatelích České republiky byly srovnávány s podobnými šetřeními z dalších evropských států, například ze Švýcarska, Německa, Itálie, Španělska nebo Francie. V porovnání s ostatními státy se Češi řadí k těm nejčistotnějším národům. Osobní hygienu, tedy mytí těla a vlasů, čištění zubů nebo holení, považuje jako důležitou šestasedmdesát procent Čechů, navíc hygieně lidé věnují i hodně času. Tři pětiny lidí se jí věnují více než půl hodiny a třetina dokonce více než padesát minut denně.

Osmdesát procent Čechů se navíc denně sprchuje a vanu si pouští každý den jedenáct procent lidí. „V obou případech jsme však nad evropským průměrem. Více jak dvě třetiny Evropanů (devětašedesát procent) se sprchuje alespoň jednou denně, vanu si však napustí pouze šest procent,“ vyplývá z průzkumu, který vytvořila společnost GfK pro firmu Geberit zabývající se výrobou sanitární techniky. Dle výzkumu se jako nečistější národ mohou považovat Poláci a Italové, naopak osobní hygienu za méně podstatnou považují Norové, Nizozemci a Belgičané.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…