Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi nedají dopustit na jablka. Letos jim učarovala odrůda Admirál

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Jablka patří mezi oblíbené plodiny v České republice. Každoročně proto probíhá jejich pravidelná degustace, při které se hledají jejich nejlepší odrůdy, informoval server Ekolist. Akci pořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

Status nejchutnější odrůdy jablek z loňské úrody získal Admirál. Padesát šest degustátorů z řad ovocnářských odborníků posuzovalo 40 odrůd jablek z loňské sklizně v sadech výzkumné stanice v Lysicích na Blanensku. Odrůda Admirál zaujala zejména šťavnatostí, konzistencí dužniny a celkovou chutí. Degustátoři vedle toho hodnotili i slupku, vůni, kyselost a vzhled. Jablka posuzovali naslepo, jejich název neznali. Na dalších místech skončily odrůdy Red Bohemia a Orion.

V Česku jsou jablka nejvíce pěstovaným ovocem. Z celkové plochy ovocných sadů asi 12 200 hektarů na jabloně připadá skoro polovina – 5 900 hektarů. Loni úroda jablek vzrostla o 26 procent na 138 150 tun. Nabídka reflektuje poptávku, jablka jsou totiž ovocem s nejvyšší spotřebou. Průměrný Čech ročně sní asi 25 kilogramů jablek či výrobků z nich. 

Jedinečnost vítěze

Admirál je mladou odrůdou, která byla registrována v roce 2012. Vyšlechtili ji křížením odrůd Mira a Bohemia výzkumníci Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ze šlechtitelské stanice ve Střížovicích na Liberecku. „Plody má tmavě červené, ojíněné, tupě kuželovitého tvaru s bílou dužninou. Ta je křehká, šťavnatá, v chuti nasládlá. Nevýhodou je krátká stopka a plodnost ve shlucích. Nesnadná tvarovatelnost větví rovněž oddaluje sklizeň,“ uvedla mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Kolik planet byste potřebovali? Udělejte si test a zjistěte svou ekologickou stopu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…