Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi nedají dopustit na jablka. Letos jim učarovala odrůda Admirál

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Jablka patří mezi oblíbené plodiny v České republice. Každoročně proto probíhá jejich pravidelná degustace, při které se hledají jejich nejlepší odrůdy, informoval server Ekolist. Akci pořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

Status nejchutnější odrůdy jablek z loňské úrody získal Admirál. Padesát šest degustátorů z řad ovocnářských odborníků posuzovalo 40 odrůd jablek z loňské sklizně v sadech výzkumné stanice v Lysicích na Blanensku. Odrůda Admirál zaujala zejména šťavnatostí, konzistencí dužniny a celkovou chutí. Degustátoři vedle toho hodnotili i slupku, vůni, kyselost a vzhled. Jablka posuzovali naslepo, jejich název neznali. Na dalších místech skončily odrůdy Red Bohemia a Orion.

V Česku jsou jablka nejvíce pěstovaným ovocem. Z celkové plochy ovocných sadů asi 12 200 hektarů na jabloně připadá skoro polovina – 5 900 hektarů. Loni úroda jablek vzrostla o 26 procent na 138 150 tun. Nabídka reflektuje poptávku, jablka jsou totiž ovocem s nejvyšší spotřebou. Průměrný Čech ročně sní asi 25 kilogramů jablek či výrobků z nich. 

Jedinečnost vítěze

Admirál je mladou odrůdou, která byla registrována v roce 2012. Vyšlechtili ji křížením odrůd Mira a Bohemia výzkumníci Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ze šlechtitelské stanice ve Střížovicích na Liberecku. „Plody má tmavě červené, ojíněné, tupě kuželovitého tvaru s bílou dužninou. Ta je křehká, šťavnatá, v chuti nasládlá. Nevýhodou je krátká stopka a plodnost ve shlucích. Nesnadná tvarovatelnost větví rovněž oddaluje sklizeň,“ uvedla mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Montpellier zavádí bezplatnou dopravu: Kde jinde v Evropě můžete cestovat zdarma?

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…