Přiblížení vědecké činnosti lidem i povzbuzení zájmu o přírodu. To jsou hlavní cíle projektu Ptáci online. Zájemci mohou přímým přenosem sledovat hnízdění ptáků. Projekt realizují zaměstnanci Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze.
Pod mottem „věda lidem – lidé pro vědu“ se snaží akademičtí pracovníci přiblížit vědeckou činnost široké veřejnosti. Ve speciálních ptačích budkách jsou vestavěna technická zařízení – díky nim je možný přenos chování ptactva prostřednictvím internetu. Akademici zapojují do sběru informací i školy a další zájemce. Na oplátku mohou sledovat ptačí hnízdění prostřednictvím domácí internetové sítě či prezentace na sociálních sítích. Videa poslouží jako vzdělávací pomůcka pro děti i dospělé.
Projekt Ptáci online využívá tzv. chytré ptačí budky. Ty vyvinuli pracovníci Fakulty životního prostředí ČZU a Centra informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. V budkách je instalován speciální kamerový systém s pevným zdrojem napájení, který zajišťuje kvalitní přenos dat. Ten kromě přímého přenosu hnízdění běžných druhů ptáků umožňuje ukládání informací pro další vědecké zpracování dat.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?
Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…