Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi jsou v recyklaci odpovědnější. Ochota třídit elektroodpad se zvyšuje

3 minuty radosti
Zdroj fotografií: Ekolamp

V České republice se přístup k životnímu prostředí neustále zlepšuje. Potvrzují to data společnosti Ekolamp. Na základě jejich údajů jsme za posledních 14 let zrecyklovali 60 milionů úsporných zářivek. Z nich pak byly znovu využity tisíce tun skla, plastů a kovů. Příroda tak byla ušetřena 240 kilogramů rtuti.

Z jiného průzkumu zase vyplývá, že ochota Čechů třídit elektroodpad se zvyšuje. Oproti předchozím letům například ujdou do sběrného místa podstatně delší vzdálenost. S vysloužilým světelným zdrojem, například úspornou žárovkou, jsou ochotni dojít až do vzdálenosti 1078 metrů, což je skoro o půl kilometru dále než v předešlých letech.

Přes 30 procent rodin v Česku však vysloužilé kompaktní zářivky či LED žárovky stále netřídí, ačkoliv by správně měly končit ve speciálních sběrných nádobách kvůli obsahu toxické rtuti. Pomoci by mohla třeba hra Zrecykluj to. „Logická mobilní hra Zrecykluj to! naučí správně recyklovat elektrozařízení. Cílem hry je zábavnou formou širokému publiku vysvětlit, že elektroodpad nepatří do popelnice, ale na sběrné místo, odkud se dostane k recyklaci. Každý úkol se skládá z několika kroků, které je potřeba udělat ve správném pořadí. Hráč musí prověřit funkčnost některých elektrozařízení a zkusit je opravit. Občas k tomu bude potřebovat nějaký nástroj, který najde někde v místnosti. Nefunkční přístroje pak odnese na sběrné místo k recyklaci,“ přiblížil mediální zástupce společnosti Ekolamp Jan Hlaváč. Hra je zdarma ke stažení do mobilu nebo tabletu.

Společnost Ekolamp pomáhá lidem třeba s tím kam odnést staré světelné zdroje prostřednictvím mapy na internetu či aplikace v mobilu. V Česku je více než 4400 sběrných míst, přičemž ve sběrných nádobách by měly končit všechny světelné zdroje. Mnozí spotřebitelé totiž běžně nepoznají ty s obsahem rtuti. ,,Rtuti je sice ve světelném zdroji nepatrné množství, ale ve větších objemech, třeba na skládkách, by rtuť ze zářivek mohla ohrožovat životní prostředí,“ dodala za společnost manažerka PR a marketingu Zuzana Adamcová.

Zdroj: mediakom.cz, ekolist.cz, ekolamp.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

Menu pro mozek. Co jíst, aby vám to myslelo?

Čtyřdenní pracovní týden funguje a vyplatí se, potvrdil velký islandský experiment

Být sestrou je čest. Zájem o studium zdravotnických oborů vlivem pandemie roste

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…