Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi jsou v recyklaci odpovědnější. Ochota třídit elektroodpad se zvyšuje

3 minuty radosti
Zdroj fotografií: Ekolamp

V České republice se přístup k životnímu prostředí neustále zlepšuje. Potvrzují to data společnosti Ekolamp. Na základě jejich údajů jsme za posledních 14 let zrecyklovali 60 milionů úsporných zářivek. Z nich pak byly znovu využity tisíce tun skla, plastů a kovů. Příroda tak byla ušetřena 240 kilogramů rtuti.

Z jiného průzkumu zase vyplývá, že ochota Čechů třídit elektroodpad se zvyšuje. Oproti předchozím letům například ujdou do sběrného místa podstatně delší vzdálenost. S vysloužilým světelným zdrojem, například úspornou žárovkou, jsou ochotni dojít až do vzdálenosti 1078 metrů, což je skoro o půl kilometru dále než v předešlých letech.

Přes 30 procent rodin v Česku však vysloužilé kompaktní zářivky či LED žárovky stále netřídí, ačkoliv by správně měly končit ve speciálních sběrných nádobách kvůli obsahu toxické rtuti. Pomoci by mohla třeba hra Zrecykluj to. „Logická mobilní hra Zrecykluj to! naučí správně recyklovat elektrozařízení. Cílem hry je zábavnou formou širokému publiku vysvětlit, že elektroodpad nepatří do popelnice, ale na sběrné místo, odkud se dostane k recyklaci. Každý úkol se skládá z několika kroků, které je potřeba udělat ve správném pořadí. Hráč musí prověřit funkčnost některých elektrozařízení a zkusit je opravit. Občas k tomu bude potřebovat nějaký nástroj, který najde někde v místnosti. Nefunkční přístroje pak odnese na sběrné místo k recyklaci,“ přiblížil mediální zástupce společnosti Ekolamp Jan Hlaváč. Hra je zdarma ke stažení do mobilu nebo tabletu.

Společnost Ekolamp pomáhá lidem třeba s tím kam odnést staré světelné zdroje prostřednictvím mapy na internetu či aplikace v mobilu. V Česku je více než 4400 sběrných míst, přičemž ve sběrných nádobách by měly končit všechny světelné zdroje. Mnozí spotřebitelé totiž běžně nepoznají ty s obsahem rtuti. ,,Rtuti je sice ve světelném zdroji nepatrné množství, ale ve větších objemech, třeba na skládkách, by rtuť ze zářivek mohla ohrožovat životní prostředí,“ dodala za společnost manažerka PR a marketingu Zuzana Adamcová.

Zdroj: mediakom.cz, ekolist.cz, ekolamp.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…