Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi jsou profíci na přečkání karantény. Co nám pomohlo ji zvládnout?

Jak si udržet zdravý rozum, když svět ochromí virus, o kterém nikdo pořádně nic neví? Češi opět ukázali, že v kritických situacích neztrácejí hlavu, naopak si umí skvěle poradit. Obtížnou situaci lidem nejvíce pomohly zvládnout záliby, přátelé a televizní zábava. Ukázal to rozsáhlý výzkum, který zkoumal chování obyvatel v době karantény.

„Čechům nejvíce pomohly koníčky, kontakt s přáteli na dálku a sledování seriálů a filmů. Před napjatou atmosférou, kterou vytvářely zprávy v médiích i na sociálních sítích o neustále se zvyšujících počtech obětí koronaviru, nacházeli útočiště i v práci,“ uvedl Jiří Čeněk z Ústavu sociálních studií Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií MENDELU. Získaná data také poukázala na velkou důvěru lidí v systém zdravotní péče v republice. Z údajů celkově vyplynulo, že Češi jsou disciplinovaní a většinově se podřizují vládním nařízením.

Do výzkumu se u nás zapojilo okolo jednoho a půl tisíce osob. Vědci Mendelovy univerzity v Brně budou nyní výsledky z Česka porovnávat s kolegy z více než 50 zemí světa, kde lidé odpovídali na stejné otázky. Celosvětovou studii koordinují odborníci z Aarhuské univerzity v Dánsku a její kompletní výsledky budou teprve zveřejněny. Cílem projektu je zmapovat faktory, které mohou ovlivňovat psychologickou pohodu lidí a jejich rozhodování během pandemie. Mohou také nastínit vývoj ve společnosti, pokud by se virus vrátil.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejstarší druh plovoucí medúzy starý více než 500 milionů let našli vědci

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Nejlepším měřítkem kvality spánku je to, jak se cítíte. Ne hodinky

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…