Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi jsou profíci na přečkání karantény. Co nám pomohlo ji zvládnout?

Jak si udržet zdravý rozum, když svět ochromí virus, o kterém nikdo pořádně nic neví? Češi opět ukázali, že v kritických situacích neztrácejí hlavu, naopak si umí skvěle poradit. Obtížnou situaci lidem nejvíce pomohly zvládnout záliby, přátelé a televizní zábava. Ukázal to rozsáhlý výzkum, který zkoumal chování obyvatel v době karantény.

„Čechům nejvíce pomohly koníčky, kontakt s přáteli na dálku a sledování seriálů a filmů. Před napjatou atmosférou, kterou vytvářely zprávy v médiích i na sociálních sítích o neustále se zvyšujících počtech obětí koronaviru, nacházeli útočiště i v práci,“ uvedl Jiří Čeněk z Ústavu sociálních studií Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií MENDELU. Získaná data také poukázala na velkou důvěru lidí v systém zdravotní péče v republice. Z údajů celkově vyplynulo, že Češi jsou disciplinovaní a většinově se podřizují vládním nařízením.

Do výzkumu se u nás zapojilo okolo jednoho a půl tisíce osob. Vědci Mendelovy univerzity v Brně budou nyní výsledky z Česka porovnávat s kolegy z více než 50 zemí světa, kde lidé odpovídali na stejné otázky. Celosvětovou studii koordinují odborníci z Aarhuské univerzity v Dánsku a její kompletní výsledky budou teprve zveřejněny. Cílem projektu je zmapovat faktory, které mohou ovlivňovat psychologickou pohodu lidí a jejich rozhodování během pandemie. Mohou také nastínit vývoj ve společnosti, pokud by se virus vrátil.

Související články

Zaručeně zlepší den

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…