Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi jsou profíci na přečkání karantény. Co nám pomohlo ji zvládnout?

Jak si udržet zdravý rozum, když svět ochromí virus, o kterém nikdo pořádně nic neví? Češi opět ukázali, že v kritických situacích neztrácejí hlavu, naopak si umí skvěle poradit. Obtížnou situaci lidem nejvíce pomohly zvládnout záliby, přátelé a televizní zábava. Ukázal to rozsáhlý výzkum, který zkoumal chování obyvatel v době karantény.

„Čechům nejvíce pomohly koníčky, kontakt s přáteli na dálku a sledování seriálů a filmů. Před napjatou atmosférou, kterou vytvářely zprávy v médiích i na sociálních sítích o neustále se zvyšujících počtech obětí koronaviru, nacházeli útočiště i v práci,“ uvedl Jiří Čeněk z Ústavu sociálních studií Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií MENDELU. Získaná data také poukázala na velkou důvěru lidí v systém zdravotní péče v republice. Z údajů celkově vyplynulo, že Češi jsou disciplinovaní a většinově se podřizují vládním nařízením.

Do výzkumu se u nás zapojilo okolo jednoho a půl tisíce osob. Vědci Mendelovy univerzity v Brně budou nyní výsledky z Česka porovnávat s kolegy z více než 50 zemí světa, kde lidé odpovídali na stejné otázky. Celosvětovou studii koordinují odborníci z Aarhuské univerzity v Dánsku a její kompletní výsledky budou teprve zveřejněny. Cílem projektu je zmapovat faktory, které mohou ovlivňovat psychologickou pohodu lidí a jejich rozhodování během pandemie. Mohou také nastínit vývoj ve společnosti, pokud by se virus vrátil.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.